E shtune, 30.05.2020, 07:14 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

LSHAKSH: Konkursi letrar ''Azem Shkreli - 2014''

Komisioni organizativ i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani në bazë të vendimit të kryesisë së saj qe konkursin, ” Azem Shkreli ” tanimë tradicional, mori vendim qe të shpallë Konkurs letrar për mërgatën 2014, për veprën...

Xhavit Leci: Njoftim për të pame

Lajmërojmë vdekjen e  babait tonë të dashur, Hamdi Leci ( 14.04.1926 - 31.12.2013) nga fshati Gmicë, Komuna e Kamenicës, me vendbanim në Kamenicë. Njoftojmë të afërmit, miqtë, farefisin, dashamirët dhe të njohurit tanë se me datë 19. 01. 2014 ( e dielë ), nga ora 9.00 deri në ora 17.00, hapim të pame...

„Flaka e Janarit“ 2014 do të flakërojë në Heidelberg

Nën patronatin e Shoqatës „ILIRIA“ nga Heidelbergu i Gjermanisë,do të organizohët,manifestimi tradicional, letrar “Flaka e Janarit”,në shenjë respekti për atdhetarët,Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla.„Flaka e Janarit“ 2014,do të flakërojë ...

Ipeshkvia: Vëllazëria, themel dhe udhë për paqe

Ipeshkvia e Kosovës do t’ia paraqet opinionit publik, porosinë e Papa Françeskut për Paqe. Kjo paraqitje, që tashmë është traditë e përvjetshme, bëhet më 16 janar 2014, në Residencën e Ipeshkvisë pranë Katedrales në Prishtinë, në ora 12.00...

Ftesë nga LSHAKSH në Gjermani

Të dashur vëllezër dhe motra shqiptar, të dashur krijues të mërgatës shqiptare në Gjermani!Klubi kulturorë, ”Bardhosh Gërvalla” në Ludwigsburg i cili sivjet shënon edhe 20 vjetorin e themelimit të Klubit dhe  në bashkëkoordinim me KF ...

"Flaka e Janarit" 2014 - Artet Pamore

Me rastin e manifestimit mbarëkombëtar "Flaka e Janarit" 2014, bordi i “Flakës…” , shtylla e artit pamor shpall konkurs "Peneli i Flakes" 2014.Njoftohen të gjithë artistet se, punimet pamore për të qenë pjesë e këtij manifestimi mbi 20 vjecar, dorëzohen në Drejtorinë për Kulturë Rini e Sport ...

Hapet konkursi letrar “Flaka e Janarit”

Gjilan - Sipas bordit drejtues të manifestimit “Flaka e Janarit”, 2014, tema e konkursit është e lirë. “Konkursi është anonim, i hapur deri më 20 janar 2014 dhe me shifër.Komuna e Gjilanit, përmes Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport...

Ftesë nga Ipeshkvia e Kosovës: “Mozaiku i vlerave”

Ju ftojmë në ngjarjen e rëndësishme në Gjilan, me datën 21 dhjetor, në ora 15:00, ku do të prezantohet:“Mozaiku i vlerave”Vendi: Sala e Teatrit në  Qendrën Edukativo-Sociale “Don Bosko” në Gjilan, rruga Marie Shllaku ...

Promovim: Engjëll Koliqi - Miku i Madh i Shqiptarëve

Eksilencë!Kam kënaqësinë, që në emër të Forumit Imazh&Media, të ju ftoj në Festivalin e XI Ndërkombëtar të Imazhit Shqiptar, ku promovohet libri im “MIKU I MADH I SHQIPTARËVE” i Lumturuari Papë Gjon Pali II, të mërkurën më 18 dhjetor 2013, në ora 11, në lokalet e Akademisë së  ...

Bruksel: Tubim përkujtimor kushtuar Gani Azemit

Dega e LDK-së për Beneluks mbanë tubim përkujtimor kushtuar Gani AZEMIT.Dega e Lidhjes Demokratike të Kosoves për Beneluks në Bruksel në shenjë nderimi dhe respektimi me rastin e njëvjetorit të vdekjes së veprimtarit, e diplomatit GANI AZEMI organizon ...

Mbrëmje madhështore me Rastin e 101 Vjetorit

Informojmë te gjithë bashkatdhetarët se:Shoqata Kulturore Shqiptare " SHQIPONJA-Li e.V. " Lindua Bodensee Organizon Mbrëmje Madhështore me Rastin  101 Vjetorit te ditës se Flamurit me Datën 30.11.2013 ne ora 19:00.Ju argëtojnë  Live 100 %  Flora Gashi , Sokol Bisaku dhe Ibrahim Hajzeraj...

Konferencë - Presheva, Bujanoci dhe Medvegja

Instituti Albanologjik i Prishtinës dhe Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës organizojnë Konferencën shkencore Presheva, Bujanoci dhe Medvegja - dje, sot dhe nesër, e cila do të mbahet më  20 dhe 21 nëntor 2013, në Sallën e madhe të Institutit Albanologjik, Prishtinë. Seanca e hapjes do të jetë më 20 nëntor ...

Njoftim nga Qendra Kulturore Shqiptare në Shtutgard

Se premiera e pjesës së dytë e  filmit “Dashuria e Bjeshkëve të Nemuna”, skenarin dhe regjinë e së cilës e ka realizuar Ekrem Kryeziu.   Pas Tiranës , Prishtinës , Shkupit  dhe nëpër  qytete tjera  shqiptare , me rastin e manifestimit të festave  të Nëntorit, e  organizuar  nga ...

U botua numri i ri i revistës Doruntina

U botua numri i ri i revistës së pavarur për letërsi, shkencë dhe kulturë DORUNTINA 48 - 2013, organ i klubit të shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” Kumanovë ...

Gëzim Alpion: Peticion ndertimin e Rruges se Arberit

Ju lutem nenshkruani peticionin online per ndertimin e Rruges se Arberit qe do t’i paraqitet Qeverise se re te Shqiperise se shpejti.Ne linkun me poshte, shkruani Emrin, Mbiemrin, Adresën e emailit dhe Qyetin tuaj. Pastaj klikoni: “Sign”. Pas kësaj, ju do të merrni një ...

Promovim: Bujar Dugolli - Lëvizja studentore 1997 -1999

Ju ftojmë që të merrni pjesë në shënimin e 16 vjetorit të protestave studentore të 1 Tetorit 1997 dhe promovimit të  librit :”1 TETORI I KTHESËS – Lëvizja studentore 1997 -1999” të autorit Bujar Dugolli...

Ftesë: Promovohet libri i Don Lush Gjergjit

Të nderuar dashamirë të librit,Të nderuara media, Ju ftojmë të merrni pjesë në promovimin e librit  “Dashuria që nuk vdes-Të mëdhenjtë e shekullit XX”, të autorit Don Lush Gjergji ...

Nëndega e LDK-së në Solothurn organizon një Tubim

Ftohen intelektualët shqipëtar, anëtar dhe simpatizant të LDK-së  në Zvicër, se me datën 28.09.2013, duke filluar në ora 16.00 në Restaurant Pizzeria në ; Hauptstrasse 87,2554 Meinisberg/BE të marrin pjesë në Tubimin informativ nënë moton...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora