E hene, 16.09.2019, 04:05 PM (GMT+1)

Aktualitet » Njoftime

Akademi perkujtimore për Imz. Mark Sopin

Këshilli organizativ i një grupi intelektualësh të Lugut të Drinit  njofton të gjithë intelektualet,krijuesit e miqtë të Imz. Mark Sopit se ditën e shtunde me 09.Janar.2016 në ora 12:00 në Pallatin e Kulturës “JEHONA E DUKAGJINIT” në Klinë do organizojë një akademi...

Takime nën Rrap - Shkup, 21, 22 dhe 23 nëntor 2015

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtar:Netët poetike të Vjeshtës (XX)(Ende nuk jemi në Dimër…)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: ShkupData: 21, 22 dhe 23 nëntor  2015Ora: l5.00 – 17.00, akomodimi i mysafirëve në Hotelin: KLAN, ...

Akademi solemne në Shtutgart

* 105 vjetori i lindjes së të Lumes Nënës Tereze* 50 vjetori i formimit të Misionit të Bamirësisë* 25 vjetori i formimit të Shoqatës Bamirëse " Nëna Tereze" në Prishtinë dhe* 25 vjetori i Pajtimit të Gjaqëve...

Mbahen ''Takimet e Gjeçovit 2015''

Në Zym të Hasit, komuna e Prizrenit, ditën e shtunë, më 10 tetor 2015, duke filluar nga ora 11, mbahet edicioni i 44-të i manifestimit letrar, kulturor e shkencor "TAKIMET E GJEÇOVIT 2015". Manifestimin e organizon Shoqata e Shkrimtarëve “Shtjefën Gjeçovi” ...

Festa Zoja e Hasit, 15 gusht 2015

Në Zym të Hasit të Thatë, komuna e Prizrenit, më 15 gusht 2015, kremtohet Festa fetare - ZOJA E HASIT, përkatësisht për të 14-ën herë me radhë, mbahet manifestimi kulturor “DITËT E MËRGIMTARËVE”. Manifestimi që i kushtohet mërgimtarëve, përkatësisht diasporës,  ...

Jeta dhe Vepra e Humanistit Sami Repishti

“Jeta dhe Vepra e Humanistit Shqiptaro-Amerikan”“The Life and Work of the Albanian-American Humanist” SAMI   REPISHTI, Ph.D.University of Paris    and   The City University of New YorkEdukator, autor, demokrat parimor, intelektual jo-konformist,veprimtar per te drejtat e njeriutEducator, author...

Përkraheni nismën: Libra shqip, dhuratë për Plavë-Gucinë

Qëndra Mbarëkombëtare e Koleksionistëve Shqiptarë, në Tiranë, me president historianin dhe koleksionistin, Shpëtim Sala, njofton se e diela e 26 korrikut 2015 do të jetë dita e fundit përmbyllëse e Nismës“LIBRA SHQIP, DHURATË PËR PLAVË-GUCINË”...

Ftesë nga LDK në Zvicër

Dega e LDK-së në Zvicër, me rastin e 25 Vjetorit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990,ftonë aktivistëte e Degës së LDK-së, anëtarësinë e gjerë dhe bashkatdhetarët për të marrë pjesë në këtë manifestim...

Simpozium: ''Pjetër Bogdani - Kolos i Kulturës''

Shoqata e Shkrimtarëve “SHTJEFËN GJEÇOVI” në Zym të Hasit, ditën e shtunë, më 27 qershor 2015, në orën 10, Ju njofton se mbahet simpoziumi shkencor në temën “PJETËR BOGDANI - KOLOS I KULTURËS KOMBËTARE SHQIPTARE”...

Stuttgart - Mbrëmje Festive - Kulturore dhe Familjare

Njoftojmë të gjithë bashkatdhetarët tanë të cilët punojnë dhe jetojnë në Stuttgart me rrethinë, por edhe në tërë Republikën e B.W. e më gjerë, se me datën 27.06.2015 (E Shtune) prej orës 18:00, do të organizohet një mbrëmje Festive-Kulturore dhe Familjare nga Shkollat shqipe të Stuttgartit...

LSHAKSH: Manifestimi tradicional kushtuar Azem Shkrelit

Për  pjesëmarrje në manifestimin tradicional kushtuar      figurës poliedrike të kulturës shqiptare, Azem S h k r e l i tMe kënaqësi të veçantë ju ftojmë të merrni pjesë në manifestimin kulturor kushtuar figurës poliedrike  të kulturës shqiptare, Azem  S h k r e l i t ; me ç´rast do të  bëhet...

Promovohet krijimtaria shkencore dhe letrare e Dr. Nuhi Veselajt

Të mërkurën, më 20 maj 2015, në Institutin Albanologjik të Prishtinës, duke filluar në ora 12:00, promovohet krijimtaria shkencore dhe letrare e Dr. Nuhi Veselajt. Gjuhëtari dhe shkrimtari i mirënjohur, Nuhi Veselaj, sapo ka botuar gjashtë tituj librash nga fusha e studimeve gjuhësore...

Gjenevë, Botimpex në Panairin e Librit e të Shtypit

Nga data 29 prill deri me 3 maj 2015, në sallonin e ekspozitave PALEXPO të Gjenevës, do të mbahet Panairi i Librit dhe i Shtypit. Në këtë panair, nga Shqipëria, do të marrë pjesë me stendë Botimpex, agjenci e eksport-importit të botimeve.  Botimpex do të ekspozojë libra të ndryshëm, letrarë...

Ekspozitë e pavarur e piktorit Rexhep Goçi

Ju ftojmë të merrni pjesë në Ekspozitën e pikturave të z.Rexhep Goçi nga Juniku, ditë e shtunë, 18 prill 2015 nga ora 10 gjer më oërn 17.Eksopzita mundësohet nga Drejtoresha e Bibliotekës Pestalozii në Zürich, zonja Suela Jorgaqi kurse organizatorë janë Piktori kërçovar Vesel Xhaferri ...

Orë Letrare për poetin Shaban Cakolli

Të dashur krijues nga vendlindja dhe mbarë mërgata!Ju ftojmë përzemërsisht të merrni pjesë në Orën Letrare përkushtuar poetit dhe publicistit Shaban Cakolli me rastin e gjashtëmujorit te  shuarjes fizike të tij. Duke e ditur se Shaban Cakolli kishte miq anekënd botës, ka ...

Njoftim nga Shoqata Kulturore Kadri Zeka

Të nderuar qytetarë, të komunitetit  shqiptar , të nderuar mërgimtarë , intelektual ,  krijues ,dhe artdashës   të kulturës dhe artit shqiptare, po edhe të vlerave tona,  me vendbanim dhe punë të përkohshme në RF të Gjermanisë gjegjësisht në Republikën e Baden-Würtebergu,  ju bëjmë thirrje  një zëri  ...

Manifestimi “Flaka e Janarit” 2015”

Komuna e Gjilanit, në kuadër të Manifestimit kombëtar të kulturës “Flaka e Janarit” 2015, shpall konkursin tradicional letrar për tregim të shkurtër dhe për poezi, me qëllim të nxitjes dhe avancimit të vlerave letrare të krijuesve nga të gjitha trevat shqiptare dhe kudo ku jetojnë ata që shkruajnë shqip...

Sipërfaqe toke në shitje, Fier

Rruga By-pass-it Fier-Levan është 22 km e gjatë . Kjo tokë ndodhet 4-5 km larg bregdetit, gjithashtu 2 km afër Apollonisë, Muzeut Arkologjik Fier.Sipërfaqet të cilat janë në shitje po i paraqes me poshte:1) Sipërfaqja me 2535 m2 dhe pjesa 2000 m2 që janë ngjitur me ...

Njoftim për të pame: Murat Leci (1947-2014)

Lajmërojmë vdekjen e parakohëshme të vëllait  tonë të dashur,Murat Osman Leci ( 18.04.1947 - 23.11.2014)nga fshati Gmicë - Kamenicë, me vendbanim të përhershëm Prishtinë.Njoftojmë të afërmit, miqtë, farefisin, dashamirët dhe të njohurit ...

Ftesë: Netët Poetike - Takime nën Rrap

Jeni i ( e ) ftuar të merrni pjesë në ManifestiminKulturor Tradicional Ndërkombëtarë:Netët poetike të Vjeshtës (XIX)(Ende nuk jemi në Dimër)T A K I M E  N Ë N  R R A PVendi: KërçovëData: 14, 15 dhe 16 dhjetor  2014Ora: l7.00, në Hotelin “KIÇEVO”, Kërçovë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese