E shtune, 18.09.2021, 05:37 AM (GMT+1)

Masakra e Manastirit - 1830

Serasqeri i Rumelisë, Mehmet Reshit Pasha, për të zhdukur gjurmët e lëvizjes shqiptare kundër sundimit turk në jug organizoi një masakër çnjerëzore më dt. 30 korrik 1830. Ai thirri në Manastir krerët e Toskërisë ...

Adem Jashari, Hero i Kombit

Adem Jashari lindi në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor 1955. Këtë vit, Shaban Jasharit babai i tij, krahas Festës së Flamurit, që e festonte për çdo mot, ju shtua edhe një festë tjetër - Ditëlindja...

Prend Doçi, i panjohuri i gjuhës shqipe

Shpesh ka ndodhur që figurat e mëdha të kulturës, të cilët jetën e tyre e kanë gërshetuar me politikën, të mos vlerësohen në kohë. Stinët politike që kanë ardhur më pas nuk kanë lejuar klimën e duhur për ndriçimin e...

Mbretëresha ilire, Teuta

Teuta ishte mbretëreshë ilire, ajo mëkëmbësoi të shoqin, Agronin, në vitin 231 p.e.s.. Duke qënë gruaja e parë dhe tutore (kujdestare),njerka e Pinit,birit të rritur te Agronit (që e kishte me gruan e dytë),ajo u vu në krye të...

Origin of the Albanians

The origin of the Albanians has been for some time a matter of dispute among historians. Albanians are people who speak Albanian, an Indo-European language. Though the vocabulary contains some Greek, Latin, Slavic and Turkish words, the language per se has no other close living relative, making...

Agnesa Vuthaj

Agnesa Vuthaj lindi më 8 shkurt 1986 në Istog. Ajo u zgjodh 2003 Miss Kosova dhe 2004 Miss Albania...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora