E enjte, 18.08.2022, 11:35 PM (GMT+1)

Gjurmë Shqiptare: Prijësi i Kuvendit të Dheut

Ne vitin 1860 nje foshnje lindi ne burgun e Prishtines. Djaloshi shpejt u be ne nje prijes te njohur. Familjen ja masakruan, shtepine ja dogjen disa here si hakmarrje per humbjet qe u shkaktoi osmaneve e me pas serbeve. Tentuan ta joshnin me para e pushtet, por e ndalen veç me ...

Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen

Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen Kombëtarja shqiptare e futbollit barazoi pa gola në Kopenhagen ndaj Danimarkës, një rezultat ky që i siguron zyrtarisht kuqezinjve vendin e tretë në klasifikim dhe i vendos ata mes skuadrave ...

Në besë të shqiptarit...

“Pas ndeshjes me Serbinë, jo pa qëllim u tentua të krijohej imazhi i një Shqipërie jo tolerante, për më tepër i pushtuar nga nacionalizmi ekstrem. Por sa i vërtetë është ky realitet, si janë shqiptarët në shtëpinë e tyre, ose më mirë si janë shqiptarët në fushat e futbollit”...

Arrestohet Fullani dhe kryeinspektorja Golemi

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani dhe inspektorja e përgjithshme e këtij institucioni, Elivar Golemi janë vënë në pranga mbrëmjen e së premtes nga agjentët e policisë së Tiranës.Sipas informacioneve paraprake, guvernatori Fullani dhe Golemi ...

Terrorizmi, hyjnë në fuqi ndryshimet në ligj

Kanë hyrë në fuqi ndryshimet në Kodin Penal pas problematikës së hasur muajt e fundit kur u zbulua se gati 80 shtetas shqiptarë marrin pjesë në luftime në Siri.Sipas ndryshimeve në Kodin Penal dhe shtesave që i janë bërë ligjit në ...

Terrorizmi - 150 persona në listën e kërkimit

​Gjykata e Prishtinës u rrethua të mërkurën me masa të rrepta sigurie gjatë shoqërimit të 40 të arrestuarve si të dyshuar për terrorizëm dhe si pjesëmarrës në luftërat në Irak e Siri.Gjykata vendosi 48 orë arresti për të arrestuarit, ndërsa vendimi për ta ...

Autoblindat hyjnë në Lazarat

Autoblindat e policisë avancuan në zonën jugore të fshatit Lazarat. Mëngjesin e sotëm në zonën ku dje kishte shkëmbim zjarri, policia ka pozicionuar më shumë forca me autoblindë.Nga një grup personash pozicionuar në kodër ka nisur një breshëri armësh ...

Burg për xhihadistët shqiptarë

Shqipëria pritet të ndryshojë Kodin Penal, duke e cilësuar angazhimin e shtetasve shqiptarë për të luftuar në Siri apo në konflikte të ngjashme si vepër penale.Top-Channel ka mësuar se  projektligji ligji, është duke marrë formën e tij ...

4-vjeçari xhihadist shqiptar?!

Që në konfliktin sirian në radhët e luftëtarëve kundër presidentit Bashar al-Assad janë përfshirë edhe fëmijët, sidomos nga fraksionet ekstremiste të lidhura me Al Kaedan, kjo është provuar tashmë, por që atje të luftonin edhe fëmijë shqiptarë…

Pogradec, përcillen 5 të rinjtë

Dy familjet e viktimave të Beragozhdit kanë hapur dyert e mortit, ndërsa në oren 15.00 arkivolet me 5 trupat e pajetë të të rinjve, që humbën jetën në minierë janë përcjellë për në banesën e fundit. Tre prej tyre munden te nxirren nga galleria ...

Përkujtohet 142-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës

Përkujtohet 142-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës Përkujtohet në fshatin Fishtë të Lezhës 142-vjetori i lindjes poetit At Gjergj Fishta. Në aktivitetin e organizuar në kuadër të kësaj dite, në qendër ka qenë tema e unitetit kombëtar ...

Azem Hajdari mes heronjve

Ne kujtim te te atit, djali i tij i madh, Kiri, falenderoi mijëra te pranishem në ceremoni dhe shprehu mirenjohje per te gjithe ata qe e mbeshteten Azemin ne karrieren e tij politike. "Ne tre fëmijët e Azem Hajdarit, unë, Azemi dhe Rudina ...

Kongresi USA, deklaratë për Azem Hajdarin

Kongresi USA, deklaratë për Azem Hajdarin Anëtari i Kongresit amerikan, Eliot Engel paraqiti në Dhomën e Përfaqësuesve një deklaratë për të nderuar Azem Hajdarin, udhëheqësin e lëvizjes për demokraci në Shqipëri në 15-vjetorin e vrasjes...

Siri: Shqiptarët luftojnë krah radikalëve islamikë

Siria është vendosur në qendër të vëmendjes së komunitetit ndërkombëtar dhe të gjithë presin ndërhyrjen për t’i dhënë fund gjakderdhjes që prej më shumë se 30 muajsh u ka marrë jetën qindra-mijëra personave. Në Shqipëri jeton një komunitet ...

Voyager pranë kufirit të sistemit tonë diellor

Në vitin 1964 NASA propozoi për herë të parë “Turin e madh të planeteve”, një projekt ambicioz për të vizituar nëpërmjet sondave hapësinore të gjithë planetet e sistemit tonë diellor, por edhe për të “kaluar kufirin” e tij.Ideatori i këtij projekti ishte Gary Flandro ...

Shqipëria, fitorja sfumohet në fund, barazim 1-1

Minutat e fundit të lojës i kanë hequr fitoren nga duart Shqipërisë në ndeshjen ndaj Norvegjisë. Kuqezinjtë kanë qenë në avantazh deri në minutën 87, por një pakujdesi në mbrojtje lejoi lojtarin më shtatshkurtër të norvegjezëve të shënonte me kokë golin e barazimit 1-1...

Londër, identifikohet ushtari i masakruar

Ministria e Brendshme britanike bëri publik emrin e ushtarit që u bë viktimë e sulmit të paprecedentë me thika e kama të një ditë më parë në jug-lindje të Londrës.Ushtari i vrarë mizorisht është Drummer Lee Rigby, 25-vjeç ...

Terrorizmi, rrezik mesatar për Shqipërinë

Kompania e sigurimeve “Aon” dhe ndërmarrja për këshillime “The Risk Advisory Group” kanë hetuar 200 vende të botës lidhur me shkallën e rrezikut terrorist që ekziston në to...

Ishte shumë i bukur, sauditët e dëbojnë

Autoritetet në Arabinë Saudite vendosën dëbimin e tre shtetasve nga Emiratet e Bashkuara Arabe për arsyen “se ishin shumë të bukur dhe të parezistueshëm për femrat vendase”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora