E premte, 02.12.2022, 12:28 AM (GMT)

Xhevahir Cirongu: Tregimtari Galician Bedri Tahiri

Ndjeva kënaqësi kur më erdhën me postën elektronike dorëshkrimet e dërguara nga shkrimtari Kosovar, Galician Bedri Tahiri. Me shkrimet e tija isha njohur shumë herët, saqë kur i lexoja ato nëpër gazeta e libra,që i gjeja në bibliotekën e qytetit bregdetar të Durrësit, apo në faqet e internetit ...

Nebi Dragoti: Dritëroi dhe skulptori

Skulptori bujti tek Dritëroi.I lodhur nga puna e ditës mendonte se do ta kalonte bukur një natë në shtëpinë e poetit të madh.Artisti tek artisti.Biseda merrte zjarr e fluturonte nga një temë në një temë tjetër.Skulptori ...

Kostaq Duka: Tavolina e madhe e rezervuar

“Caribou Coffee” i ngjan një shtëpie të madhe mikrpitëse ku natyrshëm në kënde të ndryshme rehatohen të rinj e të reja, biznesmenë, të moshuar. Më të rinjtë preferojnë të ulen në pjesët anësore të kafenesë ku kanë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora