E shtune, 03.12.2022, 01:44 AM (GMT)

Nebi Dragoti: Katovicë, Katovicë (?!)

E çuditshme: në politikën e sotme shqiptare që ka më shumë probleme për zgjidhje, hynë si pykë, kur, pothuajse, i ka kaluar koha “çështjes Katovicë” për të ndërmarrë veprime pastrimi në politikën e re të pluralizmit.Shumë mirë do të ishte sikur veprimet të bëhen atëherë ...

Nebi Dragoti: Konfliktualiteti, Presidenti, Grosha

Është shansi më i mirë me Qeverinë e Rilindjes të bashkëpunohet për të pasur dhe Rilindje në politikë, Rilindje të konsoliduar pa konfliktualitete mediokrre, kur këto konfliktualitete kanë sensin e hidhur negativ ...

Nebi Dragoti: Doni për korrupsionin?

Nuk ka shteg që i kap, nuk ka skutë që i zbulon, sepse është bërë modë që nga lart, (nuk je hajdut, po nuk dite të fshehësh), pra pse mos të bëhet dhe poshtë si lart si  Ali Babë me dyzet hajdutë…Pra, shkurt,  vetëm ...

Nebi Dragoti: Poezi peizazhi

Është fjala e kritikut ajo që zë vend dhe mbetet për vlerësimin e një vepre. Kritiku peshon mirë dhe drejt vlerën duke i ndarë ato në pozitive dhe negative. Nëpërmjet kritikës sygjerohet edhe vazhdimësia e autorit ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora