E enjte, 17.10.2019, 11:55 PM (GMT+1)

Shqiptari nga Siria: Ejani e luftoni për xhihadin islamik

Një i ri kosovar që po merr pjesë në luftën e Sirisë në radhët e kryengritësve kundër presidentit Bashar el Asad, në një video të postuar në internet bën thirrje që t’i bashkangjiten edhe pjesëtarë të tjerë...

Gruaja- fëmijë 8 vjeç vdes natën e martesës

Një grua- fëmijë vetëm 8 vjeç vdiq në Jemen natën e martesës për shkak të plagëve të brendshme.Ajo ishte martuar me një burrë pesë herë sa mosha e saj.Vajza, e quajtur Rawan, vdiq në zonën e Hardh në veriperëndim të Jemenit ...

Baton Haxhiu: Të dashur radikalë islamikë

Në leximet, ose më mirë thënë në literaturën e radikalëve dhe militantëve myslimanë, që lexova këto ditë, armiku përkufizohet në mënyra te ndryshme si: hebreu, sionisti, nganjëherë kristiani, kryqtari, ndonjëherë imperialisti perëndimor, sot i përkufizuar si SHBA-të...

Baton Haxhiu: Neoislamistët kosovarë

Nuk është vetëm Shefqet Krasniqi model i njeriut që mendohet se proklamon Islamin e keq. Me shumë se Shefqet Krasniqi – Imami i Kosovës është tolerues i të patolerueshmes dhe i paaftë të qenë në krye të besimtarëve islamë të Kosovës ...

Vritet këngëtarja bukuroshe, që sfidoi talibanët

Një këngëtare bukuroshe e muzikës pop- folk, e cila pati sfiduar një dekret të talibanëve kundër muzikës dhe kërcimit, është qëlluar për vdekje ndërkohë që dilte nga një sallon bukurie.Ylli i muzikës pakistaneze, Ghazala Javed, 24 vjeç, u qëllua kur një motoçiklist hapi zjarr mbi makinën ku gjendej ajo me babain e saj, i cili po ashtu gjeti vdekjen...

Pirro Misha: Një vizitë që ka lënë pas shumë pikëpyetje

Si kurrë ndonjëherë më parë, vizita e një kryeministri shqiptar në një vend të konsideruar përgjithësisht mik si Turqia, ka lënë pas një sërë pikëpyetjesh, e pse jo dyshimesh. Shkak janë bërë deklaratat e kryeministrit Berisha, por jo vetëm. Shkak është bërë sigurisht, dhe konteksti i përgjithshëm në të cilin u bë kjo vizitë, duke nisur nga situata gjithnjë e më e komplikuar e raporteve Shqipëri – BE, deri te fakti se tashmë është e qartë se Turqia, një vend me një popullsi që po i afrohet të 80 milionëve dhe një zhvillim...

Mero Baze: Kërcënimi që nuk duhet injoruar

Një ekspozitë në Durrës është detyruar të mbyllet nën terrorin e paralajmërimeve fetare nga autoritetet e komunitetit mysliman në qytet, për shkak të përmbajtjes...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese