E marte, 02.03.2021, 02:30 AM (GMT)

Ben Andoni: Terrorizmi ... si në shtëpinë e tij?!

Historia e ardhjes së muslimanëve të Lindjes në Shqipëri fillon direkt pas mposhtjes së komunizmit. Fillimisht pak , pastaj më shumë, ata gjendeshin kudo për të përhapur Islamin por edhe për “të ndihmuar”. Mes tyre infitruan edhe shumë individë, që do të ishin në rang-listat e al-KaedësDo të gjendeshin si në shtëpinë e tyre në Shqipëri: Një vend prej gati çerek shekulli pa fe dhe në zgrip të varfërisë. Ky ishte momenti që Shqipërinë e...

Shqipni e Harrume

Tiranë, janar 1921. Rrallë ndodh të gjesh bashkim të së mirave në këtë vend, siç është rasti i këtyre fotove. Ndër të tjera, Kongresi i Lushnjës trajtoi edhe çështjen e kryetarit të shtetit...

“Futbolli shqiptar... si futboll rruge”

Arie Haan duhet të vijë përgjysmë i kuptuar për publikun në Shqipëri. Kjo sepse përkthyesi i tij nga gjermanishtja, shpesh ia përshtat fjalët me një gjysmë dialekt kavajas. Në fakt, Haan...

Astrit Hafizi “Këtu gjërat janë mbrapsht”

Astrit Hafizi duhet t’i zhgënjejë paq ata që e shikojnë për herën e parë. Emri i tij në sport të bën të besosh se do të takosh një të kamotshëm. Në fakt, nuk është aspak kështu. Futbollisti, trajneri dhe...

Shqipni e Harrume

Shqipni pa kohë. Ata që kanë bredhur botën, thonë se Anglia është vendi ku koha ka ndalur e ku nuk ndryshon më asgjë. Ja fusin kot, se është Shqipëria vendi më i pandryshueshëm në këtë dynjá...

Gjirokastra latine

Qendra historike e Gjirokastrës së UNESCO-s dhe Pazari karakteristik vazhdojnë të fshehin një sërë surprizash në lidhje me vlerat historike dhe arkitektonike që mbartin. Në Konferencën Ndërkombëtare për Zonën...

“Dy telefonatat në PD para vrasjes së Azem Hajdarit”

Nëntë vjet mbas vrasjes së bujshme, ish-shefi i shërbimeve sekrete dëshmon për një nga misteret më të mëdha të tranzicionit, të cilësuar dhe si krimi i shekullit. Eshtë një histori që ngjan në mënyrë rrëqethëse me romanin e Gabriel...

Gur mbi gurë s'do lemë në Kosovë

Kryekomandantin e Gardës së Car Llazarit, Andrej Haxhi Miliç e gjejmë falë një mbështetjeje të kolegëve tanë në Beograd. Ka pak ditë, që ka shpërndarë në të gjithë median një njoftim shtypi, ku bën me dije se më 31 tetor më Krushevac...

A është kuptuar liria?

Demokracia dhe liria janë sa të dëshiruara, por edhe shumë të vështira për tu realizuar. Ecja drejt lirisë dhe barazisë përbëjnë një prirje të përjetshme të njerëzimit. Është një fakt i njohur historik se pas regjimeve totalitare realizimi i lirisë nuk ka qenë një detyrë e lehtë...

Gjergj Fishta ne shtratin e vdekjes

Në një libër voluminoz me kapakë ngjyrë vishnje e thellë të vitit 1943, gjejmë tre fotografi befasuese. At Gjergj Fishta në shtratin e vdekjes. Veshur me rrobën e zezë të priftit, portretin e ngrirë e duart në kraharor. I shtrirë në qetësinë e përtejme. Dy priftërinj që i rrinë mbi kokë, mbase po pëshpërisin lutjet për amshim. Këtë moment, pak orë pas...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora