E enjte, 21.01.2021, 01:12 AM (GMT)

Barak Obama: Mirë se erdhët në shtëpi!

Këto ishin fjalët që presidentit amerikan, Barak Obama, nuk i mjaftonin t’i thoshte vetëm një herë, por i përsëriste dhe i ripërsëriste para disa ushtarëve të SHBA-së, të kthyer...

Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars

“Curiosity”në Mars. Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars.NASA njoftoi se ka marrë në orët e vona të se dielës një sinjal nga “Curiosity” pas një rënie dramatike në atmosferën marsiane.“Curiosity”ka dërguar tashmë pamjet e para nga sipërfaqja e Marsit...

Maqedoni: Publikohen spiunët - edhe 4 shqiptarë

Komisioni për Lustrim në Maqedoni ka publikuar në ueb-faqen e tij zyrtare emrat e 11 ish-bashkëpunëtorëve të sigurimit të shtetit në sistemin e kaluar monist.Bëhet fjalë për personalitete që kanë kryer funksione të ndryshme publike si deputetë, ambasadorë, profesorë universitarë etj...

Vritet Gadafi

Kryeministri i përkohshëm i Libisë, Mahmud Xhibril, tha se lideri i përmbysur, Muamer Gadafi, është vrarë. Në gjithë kryeqytetin Tripoli po dëgjohen të shtëna...

Zbulohen grimca më të shpejta se drita?!

Një nga bazat e fizikës - teoria e relativitetit e Ajnshtajnit, sipas së cilës, asgjë nuk mund të lëvizë më shpejt se drita, është lëkundur nga gjetjet e reja të njërit prej laboratorëve ...

Sot në histori

Përvjetori i vdekjes së Nënës Terezë, botimi i librit të famshëm rus “Doktor Zhivago”, Parada e parë për Ditën e Punës e mbajtur në Nju Jork, fundi i luftës ruso-japoneze...

12 vjet pas, 1811 persona të pagjetur

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave të Pagjetur janë qindra familje kosovare që presin të zbardhet fati i familjarëve të tyre cilët u zhdukën gjatë luftës së fundit në Kosovë...

Kuvendi i Kosovës: JO fesë në shkolla

Deputetët e Kuvendit të Kosovës i dhanë fund një debati për futjen ose jo të edukatës fetare si lëndë mësimore në shkolla duke hedhur poshtë këtë propozim, që u dërgua për votim...

Prishtina e vendosur rreth veriut

Autoritetet kosovare ritheksuan vendosmërinë për rivendosjen e sundimit të ligjit në pjesën veriore të Kosovës, ndërsa shprehën përkushtimin e tyre për dënimin e atyre që...

Gjermania ngre aktakuzë ndaj Arid Ukës

Prokurorët federalë gjermanë thanë se kanë dorëzuar akuzat për vrasje kundër Arid Ukës, 21 vjeçarit me prejardhje nga Kosova, për shkak se vrau dy ushtarë amerikanë ...

Ratko Mlladiq në arrest

“Në emër të Republikës së Serbisë, shpall sot se kemi arrestuar Ratko Mlladiqin. Një proces i ekstradimit është duke u zhvilluar. Ky është rezultat i bashkëpunimit të plotë të Serbisë me Tribunalin e Hagës...

Heather Maher: Si u zbulua dhe u vra bin Ladeni?

Ajo që filloi para katër vjetësh me zbulimin e një emri, përfundoi në orët e vona të së dielës, me vrasjen e personit më të kërkuar në historinë amerikane: Osama bin Laden....

Vritet Osama bin Laden

Osama bin Laden, udhëheqës i rrjetit terrorist Al Kaida, u vra në një operacion të forcave amerikane në Pakistan. Lajmi u bë i ditur nga presidenti Barak Obama...

Lumturohet Papa Gjon Pali II

Vatikan - Një milion besimtarë katolikë nga e gjitha bota u mblodhën të dielën në Vatikan derisa Kisha Katolike e shpalli të ndjerin, Papa Gjon Palin II, si “të ...

Dasmë mbretërore

Muzika dhe brohoritjet dominonin sot rrugët e Londrës, ku më shumë se 600 mijë njerëz u mblodhën për të marrë pjesë në ngjarjen që është cilësuar Dasma e Shekullit...

Perëndimi nisi aksionin në Libi

Një aeroplan francez ka goditur një automjet të forcave libiane, duke shënuar sulmin e parë të fushatës ajrore mbi Libi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora