E hene, 19.04.2021, 10:59 PM (GMT+1)

Ndre Mjeda: Dimni

Nëpër fushë e nëpër male Fryn murlani me stuhi; O murla, atë frymë ndale, Ndal ti, o akull, mos më ngri. Mos ma ngrini këtë pikë gjak!..

31 Tetori - Dita e Reformacionit

Para 494 vjetёve nё derёn e njё kishe nё Gjermani njё njeri i filloi 95 tezat e tij me kёtё shkrim: 31 tetor 1517, Kisha në Vitenberg: Kundërshtimi i doktor Martin Luterit...

Amik Kasoruho: Rravgimet e avokat Ngjelës

Që njeriut, në një vend demokratik, i jepet mundësia të thotë fjalën e tij pangurrim, tashmë dihet. Dhe fakti është që në Shqipëri po shkruhet e zezë mbi të bardhë...

Agim Deva: USA dhe Musa

Nuk di ky im shoku Musa, Ku e gjet atë këmishë të blertë; N’shpinë të këmishës Shkruante – USA, Dilte n’korzon me të Musa...

Ajet Nuro: Atë vit që bëra drith…

Ajo që po ndodh në Tiranë është për të qarë. Aspak për të qeshur. Por, ngase është më mire të qeshësh se të qash për ta filluar këtë shkrim nuk di se si më...

Nderohet Esad Mekuli

Në Institutin Albanologjik Lidhja e Shqiptarëve të Kosovës ka mbajtur Takimin Letar Esad Mekuli, në të cilin është organizuar sesioni...

Rita Shehu: Shqiptarët në Europë

Kohë më parë Fondacioni i Shoqërisë së Hapur për Shqipërinë dhe instituti “EUNACAL” publikuan një sondazh për sjelljen e shqiptarëve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora