E merkure, 30.09.2020, 11:49 PM (GMT+1)

Luan Çipi: Gomarët e Xhonit (Tregim)

Xhon Kohen ishte çifut. Çifutë kishte disa në qytetin e Vlorës. Ata ishin marrë me tregti dhe artizanat. Midis tyre kishte dhe të pasur, siç ishte familja Levi, tregtar, grosist, me magazina...

Vera Pelaj: Bisedë me Ali Podrimjen

Zotëri Podrimja, në siglën e emisionit “Fokus Letrar”, ka vite që dëgjuesit, mund ta dëgjojnë zërin tënd: “Gjumë të thellë bënte një popull”. Në cilin popull keni aluduar? Po ashtu, në vitin...

Gac Marku: Zef Lekaj në monografinë...

Artisti i njohur shkodran Zef Lekaj është sjellë në vëmendje të opinionit të qytetit të tij, por dhe të mbarë Shqipërisë përmes një monografie të përgatitur për jetën dhe aktivitetin e tij artistik...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora