E enjte, 01.12.2022, 11:50 PM (GMT)

Fritz Radovani: 70 vjetori i bombardimit të Tiranës (3)

Mbas bombardimit të Tiranës, vetem ky “mur”...mbeti në Europë!Tue shikue këte copë “muri” që shumkujtë i duket si “monument”, më shkon nëpërmend një fjalë popullore: “Ishin nda rrisqet!”, kështu, thonë disa...

Fritz Radovani: Një 69 vjetor i zymtë...

Një vit maparë shkembyem mesazhe urimi me mikun tim Daniel Gazulli...Danieli kishte lé me 4 Tetor 1943, në Shkoder.Iu dukshin shumë 69 vite që po kalonin! Unë nuk u pajtova me mendimin e Tij, mbasi kishe vue cakun e shumë viteve tek 70 ...

Fritz Radovani: ''Hylli i Dritës'' - ''Shpata'' e Gjergjit!

A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter... “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa Gjergjin, Atin e Kombit, gjithnjë me shpatë në dorë.Edhe mos me kenë në atë foto Gjergj Kastrioti, mendja na fluturon tek Heroi ynë i madh dhe i pavdekshem...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora