E merkure, 30.11.2022, 12:20 AM (GMT)

Daniel Gazulli: Në udhëtim

Në udhëtimin tim,sovran i një shpirti të çliruem nga prangat,që shpesh të venë urrejtja dhe smira,u përpoqa t’i jepja kuptim jetës,ndërsa lodhesha në shkronja të pjerrta librash të vjetër,apo përpiqesha të deshifroja vështrimin shpërfillës të yjeve...

Fritz Radovani: 11 Nandor 1990

Ishim mbi 50.000 vetë mbrenda murit rrethues të Vorrezave, kur nder tarraca dhe skuta, në vagona e magazina, sampistët e sigurimit shtetit prisnin urdhën me shkrepë shnajpert mbi kokat tona... Pa asnjë mbrojtje përveç rreth 300 vllazenve Musliman t’ armatosun...

Fritz Radovani: 4 Nandor 1990

RRËMAJI... SHKODER... JAVA E TË SHUEMËVE, 4 Nandor 1990, ora 9.00 p. dr...■Shoferi Mark Morana trokiti në deren e Don Simon Jubanit dhe i tha këto fjalë: “Don Simon, Populli asht mbledhë nder vorreza dhe po të pret per Meshë!..” Dhe, Don Simoni shkoi. Kjo ishte Mesha e Parë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora