E merkure, 08.02.2023, 05:00 PM (GMT)

Fritz Radovani: Dera që dhuronte dashuni - 65 vjet perpara

Shikonje mirë këte Derë! Praku i saj shkelej vetem nga të zbathun e të varfën që në kambë kishin sandale të vjetra e të shkyeme nder rrugët e maleve, e plot pluhun nga rrugët e katundeve tona mesjetare të mbetuna me shekuj mbrapa qytetnimit nga sunduesit, që sa ikte njeni ia mërrinte ...

Fritz Radovani: O Bajram Curri...

Në vitin 1862, Bajram Curri ka lé në Gjakovë. Duhet të ketë lé me pushkë në dorë!Asht shumë i rij në Lidhjen Shqiptare të Pejës, dhe pikrisht në 1899 fillon luften per një Shqipni të Lirë dhe të Bashkueme. Asht në Ferizaj…Asht në Dardani per me hapë shkollat shqipe…

Fritz Radovani: Stalini dhe shqiptarët

Në 60 vjetorin e vdekjes së Stalinit, disa ngjarje Shqiptarët nuk duhet ti harrojnë!Me 5 mars 1953, Stalini vdiq! Edhe Shkodra si gjithë Shqipnia, u vesh me të “zeza”…Flamujt ranë në gjysë shtize! Vende-vende Shqipja dykrenare me yllin e ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora