E diele, 20.09.2020, 09:53 PM (GMT+1)

Fritz Radovani: Dita e Jetimëve ... ''20 Maji''

20 Maji asht “Dita Nderkombtare e Jetimëve”! Ndoshta, nder ma të veçantat…Hana ka një pjesë të sajen që njerzimi nuk e ka pa kurrë! Edhe Toka ku jetojmë na ka një pjesë të veten që shumica e njerzimit nuk e ka njohtë kurrë këte emen! Ata janë “jetimët”! ...

Fritz Radovani: Të persekutuemit a kanë pasqyrë?

Ata që provuen plumbin dhe hunin…pjesa ma e madhe u “harruen” ose ikën me kohen… Ka shumë nga ata që me dashje “nuk i kujtohen” as hetuesit, gjykatësit apo drejtorët e kampeve të shfarosjes… Nuk i kujtohen as kur i takojnë në rrugë apo në ndonjë kafe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora