E merkure, 08.02.2023, 11:22 AM (GMT)

At Pjetër Mëshkalla: Jetë e re

Në zemrën teme lindi jeta,shpirti asht mbushun me dëshirë,me ndriti mendjën e vërteta,vuejtjet më duken gurrë me hirë.Lindi Krishti në zemrën téme,më pruni paqë e dashuni,më rreshi forcë e ngushëllime,zhduku errësinën e burgut të zi...

Fritz Radovani: Kur perzihen tubacionet

U bane 25 vjetë që dy partite kryesore politike në Shqipni, vazhdojnë me mbushë biruca e skuta të shtetit me ujnat e zeza të tubacioneve që ka instalue tirani Enver Hoxha, dhe ka meremetue pasuesi i tij skilja Ramiz Alia, tue ua ngjyrosë here kuq e here vjollcë të dy pale ...

Fritz Radovani: ''Këtu kam atdheun e dytë''

Jo, nuk vij me ju, mbasi nuk kam ardhë në Shqipni per qellime politike, as ushtarake dhe as, si pushtues. Këtu unë kam Atdheun e dytë Shqipninë, të cilit i kam sherbye si Meshtar dhe, këtu, due të vdes si Shqiptar!” Kështu, i tha Hausdingut në vitin 1944...

Gjon Ljarja: 4 nandor 1990

T’ kjosha falë Zot’ i vertetëT’ kjosha falë unë Ty, o ZotShka po ndodhë n’ Fushë t’ Rrmajit sot?Që mbushë asht plot me njerziQë kanë ardhë ktu mizëri?!Asht mbushë Rrmaji plot me popull,Shkojnë e vijnë ktu rreth’ e rrotullPleq’ e t’ rij, fmijë edhe graNga gjithë Shkodra ktu kanë rrâ!M’ difto zanë...

Fritz Radovani: Flisni, por mos shkruani rrena!

1991 Viti i ngjarjeve ma të paharrueshme po, por edhe nder ma të lavdishmet që janë zhvillue në qytetin e Shkodres, mbas ramjes së “perdes së hekurt” në Europë!■Formimi i Bashkimit Sindikatave të Pavaruna në Shqipni (BSPSh), dhe zgjimi i shumë forcave demokratike në Shkoder mbas...

Fritz Radovani: Një gur

Një gur shumë i çmueshëm...  Në thëmelët e Kishës Katolike Shqiptare... Gur shumë i fortë, i pathyeshëm... Ashtu si karakteri i Tij...Gur me vlerë të madhe...  Një burrë me kulturë të gjanë...  Gur që provohet me zjarr...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora