E merkure, 21.04.2021, 05:46 AM (GMT+1)

Fritz Radovani: Rozafa një vit pa Don Simon Jubanin

Me daten 12 Korrik 2011…mora lajmin e vdekjes së Heroit të Demokracisë së vitit 1990,Trimit të pathyeshem me veladon, Martirit të Burgut të Burrelit, Shkodranit që i tha diktaturës komuniste “E duem Shqipninë si gjithë Europa!”…Atë ditë, me 11 Nandor 1990, në Vorrezat e Rrëmajit, në oren 11.00, i rrethuem nga 30.000 bashkqytetarët e fshatarët e rrethinave, pa dallim Feje...

Fritz Radovani: Mos harroni ''munumentin'' e Baltion Stambollës!

E dij se jeni shumë të zanun me pergatitjet e Festes së Madhe të 100 vjetorit! Prandej edhe po mundohem me ua kujtue një nga “figurat e shqueme” të Festes. Komisioni i “monumenteve” besoj e ka parasyshë edhe rolin e “madh” të Baltion Stambollës, kësaj figure nder ma të njohunat per kah “burrnia, atdhetarizmi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora