E premte, 27.01.2023, 11:42 AM (GMT)

Fritz Radovani: Vorri i Gjergj Kastriotit, ''mister'' apo..?!

Në fjalorin e Gjuhës së sotme Shqipe, në faqen 1148, fjala mister shpjegohet: “Mister, - i m...1. Diçka e panjohur ose shumë e fshehtë; diçka e errët dhe e pashpjegueshme; fshehtësi, e fshehtë. Mister i madh. Misteret e natyrës. Këtu ka një mister. Mbeti mister nuk u zbulua ...

Fritz Radovani: Përmbytja në zjarr

Ishte viti 1944... Vjeshtë. Ishim në Dajç të Bregut Bunës tek daja im, Don Kolec Prennushi, që sherbente prift n’ atë fshat prej të cilit, ruej edhe sot kujtime të bukra. ...Binte shi pa pushue n’ atë vjeshtë, që edhe pse ishe i vogel atëherë, vetem 4 vjeç, kam kujtime të pashlyeshme. Buna kishte ...

Fritz Radovani: A e njihni këtë shqiptar?

Ka disa vite që Shqipja ia ka mberthye edhe krahët e nuk e lè me lujtë vendit...Shqipja i asht veshë per parzëm...Ajo e frymzon...Ka shkrue...Edhe vazhdon me shkrue...Shqipja me dy krenat e veta asht kafazi i krahnorit të Tij, që e mbushë ...

Fritz Radovani: 1914... 100 vjet ma parë

Me 16 Prill 1914, natën pa hanë, Mali i Zi sulmon Hotin e Grudën, tue djegë, plaçkitë e tue krye gjithfarë përdhunimesh. Zana e idhtë e Poetit shpërthen atëherë furishëm kundër anmikut jetik dhe kundër Evropës së padrejtë. Asht nji ndër ma të fuqishmet lirika të Fishtës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora