E merkure, 01.02.2023, 07:24 AM (GMT)

Fritz Radovani: ''Ballë për ballë'' me Kol Mirakaj

Një mik nga Belgjika më dergoi me lexue një material historik...Kam pasë rasë me lexue pak libra që thonë të vërtetën për Historinë e Shqipnisë.Ndoshta, kjo asht arsyeja që sot lexoj me andje për atë fushë ku, asht gjithshka e shkelun ...

Fritz Radovani: Pse më shikon ashtu...?!

Ishe një ditë tue lexue tek “Hylli i Dritës”... Kerkova me pa ndonjë foto...Kalova fletën dhe u gjeta krejt papritmas përballë me këte foto që më “shikoi” e më tha: “Pse më shikon ashtu Fritz?”... Për pak çaste mbeta i shtangun vërtetë tue e shikue...

Fritz Radovani: 26 burgje në Shkodër!

Sot jemi zgjue ma heret...Krizmat e automatikëve na nxorën gjumin!Dikush u pushkatue! Vrasjet në Zallin e Kirit mbas Rrëmajit, na dukeshin sikur t’ ishin mbas murit të shtëpisë n’oborr... Nata na i sillte edhe ma afer ata krizma vdekje!...

Fritz Radovani: Ngordhi me shkop në dorë

Me që diktatorët nuk besojnë në një jetë tjetër, kur iu vjen dita... “ata” ngordhin!Edhe mirë bajnë që ngordhin, por ç’ e don, tepër vonë...Gjithë jeta i shkoi “dyke mejtuar për popullin”...Aty i rrinte mendja ...

Fritz Radovani: Ju lutem, ndihmoni këtë fëmijë!

Në vitin 1974, në muejn Prill, pra, 10 vjet plotë para se me na ngordhë, Enver Hoxhës i duhej një sasi gjaku fëmijësh të porsalindun... Ua moren gjakun ma shumë se 130 fëmijëve në maternitetin e Tiranës, për me e shpetue. Askush nuk flet për këte krim makabër... Edhe pse kanë ...

Fritz Radovani: Dosjet, as tabu, as arkivol!

■Këtu u realizue dëshira e tij: “Unë do të bëhëm TERRORIST !”...■Nga kjo ndertesë në vitët 1944 – 1991, janë vra e terrorizue mbi 500 mijë Shqiptarë!Dosja e çdo njeriu asht prejardhja, lindja, jeta, veprat dhe arsyeja e vdekjes!...

Fritz Radovani: Sa aktuale, mbas 100 vjetësh

Atdhetari Mark Kakarriqi, një bashkpuntor i Luigj Gurakuqit dhe Ismail Qemalit, per ngritjen e Flamurit kombtar në Vlonë, me 28 Nandor 1912, edhe ky i “harruem”...Në vitin 1913 ishte aksioner në Vienë. Një gazetar e pyeti për luftën e shkodranëve në mbrojtjen e qytetit të Shkodres...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora