E shtune, 03.12.2022, 04:09 PM (GMT)

Fritz Radovani: Porosi e Prof. Arshi Pipës

Shumë pak Shtete të vogla si Shqipnia kanë nxjerrë Personalitete të Mëdha sa né!Mund të jetë kenë muej korrik ose gusht i vitit 1990, kur e kam degjue në radio “Zëri i Amerikës” tue porositë Popullin Shqiptar, pra plot 24 vjet maparë Prof. Arshi Pipa tha...

Fritz Radovani: Kush nuk flet me emna?!

Besoj, ju kujtohet shprehja popullore: “Më ka çue Nana, me la gojën!”...Me rasën e shumë të përfolunave “hapje dosjesh”, lexoj artikuj e shumë mendime që jepen për këte veprim që asht një “dëshirë” ma shumë se 24 vjeçare e zhvillimeve demokratike në Shqipni...

Radovani: ''Jup Kastrati ky bir (K...) i madh i Shkodrës

Nga ky dokument i botuem nga anadollaku “ dr. prof.” Jup Kastrati “Parathanje” e librit të Rakip Beqaj: “Veprimtaria Antikombëtare e Klerit Katolik Shqiptar”, kam besimin se, do të bindeni sesi merreshin tituj e grada shkencore në institucionet përkatëse të Shqipnisë. Titulli i këtij ...

Radovani: Festivali i Gjirokastrës dhe shëmtuesit (3)

Letren tuaj në lidhje me vrejtjet rreth kostumeve të grave shkodrane e mora.Ju falemnderit. Shënimet tuaja janë interesante, por që ato kanë probleme që duhen studjuar.Si duket nga shënimet tuaja ju keni njohuri të mira...

Fritz Radovani: Fotografët atdhetarë të Shkodrës

Krahas hapjes së shkollave fillestare private Shqipe dhe atyne të mesme të Jezuitëve dhe Françeskanëve në shek. XIX, në Shkoder, në djepin e artit të Saj u perkund edhe fotografia e parë e ardhun me Studio Marubi, në Trojet tona që në vitin 1850 – 1858...

Fritz Radovani: Kostumet tona dhe qendresae tyre!

Hymje: E çka do të më thonte Gjyshi im Pjeter Kolë Prennushi, sikur ta dinte se due me shkrue pikrisht për profesionin e Tij, për atë maje gjylpane me të cilen “verboi” sytë...tue ruejtë në breznitë e reja të qytetit të Shkodrës...veshjen tonë kombtare, të trashigueme brez mbas brezi gati deri ...

Fritz Radovani: ''Shoku komandant'' ka vra dy gjermanë

I madh e i vogel po thrrasin dhe po shkyhen “të korigjohet historia!..” ndersa, “prof. dr. e akademikët” tanë vazhdojnë punen e vet. Asht kenë një thanje e vjeter në Shkoder që përdorte gjyshja “folë se po t’ ndigjoj!”. Një “ide” e pelqyeshme nga “dijetarët” po, por edhe per politikanët që janë ...

Fritz Radovani: ''Masakra me knaqë shpirtin e tyne''

Vështirë me u besue këto, e vështirë me u besue çka po u shkon mendja “disave”!Me datën 6 nandor 1946, në pragun e arrestimit të Françeskanëve të Shkodrës, arrestohet edhe Imzot Jul Bonatti, në Vlonë, pra, pak muej mbas kthimit të Tij nga Italia...

Fritz Radovani: Enver Hoxha mjedis 100 tiranëve!

Në librin “TIRANËT”, Historitë e 100 Despotëve dhe Diktatorëve, me titull: “TYRANTS”, botue në vitin 2004, for Lifetime Distributors Pty Ltd Building G, 2 Hudson Avenue Castle Hill, 2154 Australia, kam gjetë të vërtetën historike t’ pashkrueme deri tashti për né Shqiptarët...

Fritz Radovani: A ishte Enver Hoxha ''ateist''?!

Në Fjalorin e Gjuhës së Sotme Shqipe, (1980) në faqe 68 shenohet: “Ateist – Ai që mohon qenien e çfarëdo perëndije, ai që është kundër çdo besimi fetar, pasues i ateizmit. Ateist i bindur (i flaktë). Bëhem ateist.Ateist – Që mohon qenien e çfarëdo perëndie, që është kundër çdo besimi ...

Fritz Radovani: Laokoonti dhe shqiptarët

Në vitin 1962, në sallen e pikturës pranë Shtëpisë së Kulturës në Shkoder, kam vizatue koken e Laokoontit, veper e skulptorit madh Mikelangjelo...Ishte 50 vjetori i Pavarsisë së Shqipnisë.Edhe pse gjarpni e kishte kafshue Shqipninë që në vitin 1468...

Fritz Radovani: Një ''kusht'' për titull akademik

Shqiptarët kjoftë këndej apo andej kufinit të vitit 1913, pothuej, të gjithë ishin nen po të njajtin sistem qeverisje mbas vitit 1944, sigurisht, me ndryshim ndrydhje diktature komuniste. Ndersa, mbrenda kufinjve shtetnor diktatura e proletariatit që në dukje komandohej nga Tirana...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora