E premte, 03.02.2023, 05:01 PM (GMT)

Fritz Radovani: Rin Monajka (Dukagjini)

Muri i Berlinit ra! Ora e Lirisë nuk ndalej!Në dhjetorin e 1989, Çaushesku jep shembullin e “ruejtjes së parimëve komuniste”... Shqipnia vazhdonte udhën e martirizimit komunist. Me 14 Janar 1990, u thye njëherë e përgjithmonë miti i atij sistemi përbindsh! ...

Fritz Radovani:Shkambi i Thethit... At Daniel Gjeçaj

Malet e Veriut i kanë dhurue Shqipnisë shumë gurë të çmueshem e të fortë! Pak kush ua di vleren e Tyne! Nuk janë shumë të mëdhej para se me u ba ortek e me u rrokullisë nga majet e atyne Bjeshkëve të Nêmuna, që shumë vizitorë ...

Fritz Radovani: Shkodër - 182 të vramë, mbas 1985

Ramiz Alia kishte mundësi me ba gjak…’po nuk bani!” thonë “disa…”! Prandej, edhe vazhdon me kenë edhe ky si “shokët...hero...”!! Kurrë Shqiptarët nuk do të mësojnë të verteten! Ma shumë “nuk dishrojnë”! Kudo që të veni kamben mendoni ...

Fritz Radovani: ''Ma mire vonë se kurrë!''

Shumë herë kam pyetë veten se: “Kur do të vijë kjo ditë per Ju, Sali Berisha!” ?Shumë vonë! E nga e keqja, duhet kënaqemi me thanjen e Popullit: “Ma mirë vonë se kurrë!” Një thanje, aspak e pershtatëshme per kohen, rrethanat historike dhe pasojat që i keni ...

Fritz Radovani: Profetësia e Nanë Terezës

Nuk na pelqente me e besue se Shqipnia e Gjergj Kastriotit, siç paralajmonin edhe të tjerë Profetë maparë: “Do të paguente shtrenjtë moskthimin në besimin e të Parëve të vet!” ...Porsa në horizontin e Saj duket një rreze drite ...

Fritz Radovani: Ujku nder dhen... bre burra!

Ka mjaft Shqiptarë që kur e ndigjojnë zanin e malokut tue vrritë… dhe tue kujtue kallximin e vjeter nuk ua venë veshin as atyne që thrrasin mes të Tiranës, edhe pse me të vertetë «u ka hy ujku nder dhên» që në dhjetorin e vitit 1945 ...

Fritz Radovani: A doni ''tek a çift''...

Kush di me luejtë cilendo prej lojnave din me hjedhë edhe shortin…Shumica e lojnave kanë arbitra, të cilët hjedhin shortin para fillimit të lojës. Zakonisht ata pyesin njenin nga dy lojtarët se çka kerkon “çift a tek”? Zgjedhja e njenit i jep të ...

Fritz Radovani: Në Tiranë fryn karajeli i kublave

Besoj se nuk asht nevoja me hy me shpjegue se çka asht ajo lloj eret që thirret andej kah Shiroka, e deri në të derdhun të Bunës në detin Adriatik, me emnin karajel kublash… Ajo e ka kohen e saj aty nga gjysa e marsit e deri kah fundi i prillit, kur ...

Fritz Radovani: Gomari ka mbetë në baltë

Shpesh ndodhë në jetë që gomari të bahet kenja ma e afert me të cilin kalon shumë kohë.Një fshatar porsa del drita në mengjes ma parë se gomarin nuk besoj se takon njeri...Kështu ka ngja në një nga fshatrat e Mirditës ...

Fritz Radovani: Shqipnia e bunkerëve

Shqipnia ishte “një shkemb graniti në brigjet e Adriatikut”…na ishte ngulitë në tru dhe as nuk na shkonte mendja se ndonjëherë do të xirrnim koken me pa driten e diellit apo me veshtrue se çka bahet pak ma këndej apo andej Adriatikut tone...

Fritz Radovani: ''Luli i vocerr'' në teatrin ''Migjeni''

A ka shkodranë që nuk e kujton “Lulin e vocerr” ?!As vetë Migjenit nuk i ka shkue mendja sa ishte gjallë se me 22 prill 2013 “Luli i vocerr” ka me shkue në Teatrin që mban emnin e tij, Migjeni, në Shkoder, megjithse, atij nuk ka pasë si me i shkue mendja 75 vjet perpara ...

Fritz Radovani: Ishte 35 vjeç kur e pushkatuen

Don Marin Shkurti, ka lé në vitin 1933 në fshatin Samrish, fshat kufitar në breg të lumit Buna, jo larg qytetit të Shkodres. Shkollën 7 vjeçare e ka krye në Dajç ku, famullitar ishte Don Kolec Prennushi. Mbas vitit 1950, kur vdes Don Koleci, në Dajç vjen famullitar Don Dedë Malaj...

Fritz Radovani: Ë - pazane...

Ishte koha kur shkrimtarët e Veriut po fillonin përpjekjet e tyne edhe për një gjuhë letrare shqipe. Kjo vrehet edhe nder shkrimet e të gjithë kolosëve t’ asaj kohë.Sigurisht në të parët që ka mendue për këte gjuhë dhe pse sot ka “mbetë jashta saj”, asht kenë edhe At Gjergj Fishta ...

Fritz Radovani: Ikën shqiptarët, kush mbeti këtu?

Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona...Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit II, se nuk do të vritet njeri, u shkel dhe mbrojtësit trima me urdhen të sulltanit u therën ...

Fritz Radovani: I paharrueshmi Don Luigj Kçira

A ka shkodranë që nuk e kujton portretin e Atdhetarit, Fetarit, puntorit, “armikut të popullit”, këpuctarit, qytetarit dhe Burrit të Nderuem të qytetit të Shkodres, klerikut të pervujtë, ushtarit besnik dhe të palodhun të Krishtit në Shqipni, Don Luigj Kçira? ...

Fritz Radovani: ''Pasaporta'' e Pirros ...

Edhe Pirro kishte “pasaportë” në Shqipni…me të cilën mund të qarkullohej nga një qytet në tjetrin, sigurisht tue u njoftue “policia” porsa njeriu vinte kambën aty. Ka shumë nga “ata” që e “mohojnë” vleren e atij “dokumenti” e për ma tepër, nuk e vlersojnë as sot! Asnjë fjalë që do të shkruej nuk ka ...

Fritz Radovani: Nana Katrinë

Baba na la të vegjel jetima…Mbas një viti që “hyne këta…” nuk përfituem as pension mbasi u konsiderue gjithë fisi “reaksionar”…Na shtetizuen dhe një shtëpi që kishim me qera… Të ardhuna tjera nuk kishim. Dajat filluen Kalvarin që në 1945…ndërsa, daja Don Kolec vdiq në vitin 1950 ...

Fritz Radovani: Çka tha ambasadori turk?...

Shkodra, flitet, por sa asht e vertetë nuk e dij, thonë se asht rrethue disa herë por sa herë asht vështirë me e percaktue!.. Ka historianë që i fillojnë rrethimet e saj para Krishtit. Ka edhe që i vazhdojnë edhe mbas Krishtit… Kishe me thane se ky lamsh historik i “Rrethimit të Shkodres” e ka burimin ...

Fritz Radovani: Vizioni politik i politikanëve shqiptarë

Nuk besoj se ka shtet tjeter në Botë perveç Shqipnisë, që deri në fundin e shekullit XX nuk ka shkrue në mënyrë të saktë Historinë e vet në 100 vjetë të formimit. Asnjëherë nuk kanë mungue perpjekjet individuale të shumë Atdhetarëve për me realizue këte mangësi kaq të madhe.A kishte Shqiptarë të talentuem të lindun ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora