E enjte, 20.01.2022, 10:45 PM (GMT)

Halil Matoshi: Naim Tërnava, më i vonuar se SHIK-u

Pse nga Bashkësia Islame e Kosovës, si filial i PDK-së dhe SHIK-ut, shkuarja për të bërë xhihad në “Tokën e Shamit” (Siri) fillimisht nxitej - më vonë heshtej dhe në fund fare, pas veprimit të organeve të ndjekjes, kjo bashkësi u bë e gjallë: Doli kundër shkuarjes së kosovarëve ...

“Xhemati i Xhihadit” kërcënon me sulme Policinë

Një komunikatë kërcënuese është lëshuar nga i ashtuquajturi “Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit në Kosovë”. Me këtë komunikatë është kërcënuar Policia e Kosovës se nëse nuk i liron gjashtë të arrestuarit, do të përballet me “sulme të dhimbshme”...

Xhihadi i kosovarëve në Siri (Video)

Lavdrimi, Mentori, Boletini, Fatoni, Bashkimi, Rafeti, Bujari, Jetoni, Osmani, Hamza përbëjnë një skuadër luftëtarësh shqiptarë në Siri. Ata janë dhjetë nga 150 kosovarët që kanë lënë gjithçka në Kosovë për të luftuar kundër regjimit të diktatorit Bashar al-Assad...

Schwartz: Tërnava është diktator, duhet larguar

Prishtinë, 8 shtator - Islami në Kosovë është i rrezikuar nga ekstremizmi, të cilit rrugën hapur ia mban kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava. Kështu thotë Stephen Sylejman Schwartz, studiues i islamit, drejtor ekzekutiv i Qendrës për Pluralizmin Islamik  ...

Veton Surroi: Në dy të mëngjesit

Në dy të mëngjesit, Arbën Xhaferi shikonte filma. Dikur shikonte filma më herët. Kur punonte në Televizionin e Prishtinës, shikonte filma gjatë ditës, me detyrë zyrtare dhe qejf personal. Ndonjëherë shkonte edhe në kinema, por nuk kishte kinema që të jepte filma ...

Matoshi: Shqipëria pas Asphaltierkünsten Qeverisë

Aty ku njeriu kërcënohet me jetë ose vritet për votën e lirë, nën daullet vëllavrasëse të dy liderëve oligarkë, si Berisha e Rama, ai vend nuk meriton respekt. Shqipëria gjatë këtyre vjetëve nën qeverisjen e së majtës ose duhet ta kapërcejë trashëgiminë ...

Tony Blair: Telashet brenda islamit

Në mbarë Lindjen e Mesme dhe më tej një betejë është duke u zhvilluar. Në njërën anë janë islamikët dhe qëndrimet e tyre përjashtuese. Ata përbëjnë një pakicë, të zëshme dhe të organizuar. Në anën tjetër janë ata me qëndrime modern ...

Sulmohet fizikisht publicisti Halil Matoshi

Prishtinë, 10 korrik - Është sulmuar fizikisht publicisti Halil Matoshi, pas përfundimit të një ngjarjeje kulturore. Matoshi, ka deklaruar se është sulmuar nga 3 persona që kanë dalë nga një veturë, ndërsa njëri nga ta, kishte edhe një thikë në duar, raporton KTV. Ndërsa zëdhënësi i Policisë së ...

Halil Matoshi: Lajthitja fatale e inteligjencës maqedonase

Vrasjen e qytetarëve të pafajshëm në Smilkovc e “parapërgatiti” (nëse nuk është vetë ekzekutori?) shërbimi inteligjent maqedonas për të pasur shkas për t’i goditur qytetarët shqiptarë dhe për t’i “përzënë” ata nga shteti “antik” të cilin e duan njëetnik. Dhe e gjetën formulën magjike: Goditi shqiptarët dhe thuaj për ta se janë islamikë radikalë, kështu tërë botën e ke në krah. Edhe thirrjet “Allahu-Ekber” nga do qytetarë shqiptarë me identitet konfuz...

Enver Robelli: Lojtarë në terren të huaj

Të tjerët i bien tupanit, shqiptarët vallëzojnë dhe rrezikojnë të fundosen. Këtë e tregojnë sidomos zhvillimet në Maqedoni, ku feja përzihet në politikë dhe kështu diskreditohet angazhimi për respektimin e të drejtave kombëtare“Një nga simbolet më përcaktuese të identitetit kombëtar është kapuçi. Po e ndërrove atë, me automatizëm, e ndërron edhe identitetin kombëtar. Bie fjala, nëse një shqiptar do të pranonte ta mbulonte kokën me kapuçin serb...

Halil Matoshi: Mirupafshim në burgjet e Hashim Thaçit!

Çfarë duhet të bëjë një qeveri kur mjetet e informacionit ose organizatat e tjera e shpërdorojnë lirinë e fjalës duke përhapur të dhëna që, sipas mendimit të shumicës, janë të rreme, të neveritshme, pa përgjegjësi apo thjesht të pahijshme?Përgjigjja e përgjithshme do të ishte: «Asgjë!» Qeveria nuk ka për detyrë të merret me gjëra të tilla. Në përgjithësi, të kujdesesh për lirinë e fjalës do të thotë të lejosh liri fjale hala më të madhe...

Donika Gërvalla: Duhet thyer heshtja

Deri sot kam heshtur rreth faktit që e njoh çdo faqe të dosjes hetimore të organeve gjermane. Kam heshtur edhe rreth asaj që kam mësuar nga këto dosje rreth miqve të vërtetë...

Tony Blair: Ta marrësh fenë seriozisht

Ne kemi nevojë për demokracinë miqësore me fenë dhe fenë miqësore me demokracinë. Në kohërat e festave të krishtera ky është një mesazh i rëndësishëm, të cilin Jezu Krishti...

Arid Uka: Nuk besoj më në xhihad

Frankfurt, 5 tetor – Shqiptari nga Kosova, Arid Uka, në gjykimin lidhur me aktpadinë se në aeroportin e Frankfurtit ka vrarë dy pjesëtarë të forcave ajrore amerikane, tha...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora