E diele, 28.02.2021, 07:18 AM (GMT)

Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1530

Duke kërkuar mbi figurën e kryezotit tonë Gjergj Kastrioti, e gjeta këtë hartë të rrallë të vitit 1530. Kontinenti jonë europian shihet tepër qartë, edhe pse nuk janë shënuar emrat e popujve brenda kontinentit europian,aty historikisht dihet përbërja e tyre...

Gjon Keka: Faksimila e Gjergj Kastriotit, 1459

Gjatë hulumtimeve rastësisht e gjeta edhe këtë faksimile të Gjergj Kastriotit e vitit 1459,ku fletë për bashkëpunimin dhe lidhjen e ngushtë në mes tij dhe fisnikëve të Dubrovnikut ,në letër poashtu përmendet edhe emri i diplomatit dhe humanistit të shquar Pal Gazull që ishte ...

Gjon Keka: Varri ikonik i Kastriotit në Barletta

"Varri i Gjergj Kastriotit Skenderbeg- nje condotier e patriot shqiptar. Bashkoi principatat e Epirit dhe te Shqiperise dhe iu rezistoi per 25 vjet perpjekjeve pushtuese te Perandorise turko otomane :per kete arsye eshte vleresuar si Atlet i Krishterimit dhe konsideruar hero kombetar ...

Gjon Keka: Fjalimi i Kastriotit në Romë, viti 1467

Fjalimi i Gjergj Kastriotit ne Rome ne vitin 1467, ne konsistoriumin Papal duke kerkuar mbeshtetje nga princet dhe mbreterit si dhe nga Papa Pali II ne luften kunder pushtuesit osman.Siç dihet mbeshtetja mungoi, ai me tere forcen e tij, talentin dhe...

Keka: Te themelohet çmimi europian Gjergj Kastrioti

Cmimi Europian per paqe, liri dhe unitet do te duhet ishte qysh moti ose do duhet te jete ne te ardhmen me emrin e Gjergj Kastriotit.Nje cmim i tille do ta nderonte jo vetem kombin arbnor, por edhe europen dhe vlerat te cilat i mbrojti Gjergj Kastrioti. Prandaj besoj ...

Keka: Austria kontributore e madhe e popullit shqiptar

Konsulli i Austro-Hungarise ne Vlore, Wenzel Lejhanec,ky konsull ka dhene kontribut te madh per popullin shqiptar sebashku me Graf Berchtold ministrin e jashtem te Austro-Hungarise.Populli shqiptar duhet ta falenderoj Austrine per kontributin ...

Gjon Keka: Poema epike mbi Gjergj Kastriotin

Poema epike mbi Gjergj Kastriotin nga autori Urbain Chevreau, e vitit 1644.Jane te shumte autor qe kane patur ne krye te krijimtarise se tyre edhe heroin, strategun dhe vizionarin e madh te kombit tone arbnor europian Gjergj Kastrioti, vlera behet edhe me e shumfisht kur ky personalitet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora