E premte, 23.04.2021, 04:10 AM (GMT+1)

Demir Krasniqi: Motivi i ikjes së vajzës nga familja - në këngët tona popullore

Edhe në studimet dhe analizat e më hershme të folklorit tonë muzikor, kemi thënë më se një herë , se kënga jonë burimore tradicionale nuk e ka anashkaluar asnjë segment të jetës së popullit tonë, pa e përfshi në vargjet , meloditë e krijuara dhe interpretua nga autorët anonim dhe analfabet të trevave tona .Kësaj radhe do të bëjmë fjalë për motivin e ikjes së vajzës nga familja , për t’u martuar me ndonjë djalë të cilin ajo e dashuron, por që familja e saj në ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora