E marte, 31.01.2023, 05:30 PM (GMT)

Nikollë Lesi: Kadare, mos refuzo, prano të jesh President

I madhi Kadare!Pa i rënë rrotull fjalës e që të mos lodh lexuesin, edhe Ju, më lejoni t'ju drejtohem hapur: Duhet të pranoni kandidaturën e Presidentit të Republikës! Nuk mundet që Ju, në këtë katrahurë politike, ku vendi është shumë pranë statusit kandidat për në Bashkimin Europian, të refuzoni apo të rrini duke e vrojtuar nga larg zjarrin që po vjen, zjarr që do të djegë edhe për disa vite ëndërrat e shqiptarëve, për ato ëndërra e për atë shpirt për të ...

Ismail Kadare padit Nexhmije Hoxhën

Ismail Kadare sqaron arsyet pse e hedh në gjyq bashkëshorten e diktatorit Enver Hoxha. Në një intervistë të shkurtër dhënë për "Gazeta Shqiptare" ai shprehet se ka qenë dëshira për të pasur dorëshkrimin origjinal të veprës së tij që mori jetë në vitin 1972 që e ka shtyrë. Shkrimtari i njohur sqaron se e ka mësuar nga arkivat faktin ...

Terrorizmi nuk njeh kufij

Reagimet ndaj vendimit për shtetasin gjerman të lindur në Kosovë Arid Uka, 22 vjeç, për vrasjen e dy aviatorëve të SHBA-së që niseshin për në Afganistan në aeroportin...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora