E shtune, 17.04.2021, 11:45 PM (GMT+1)

Ndue Dedaj: Nga kush kërcënohet Qosja?

Nga rrethe akademike? Nga politika? Nga e djeshmja? E sotmja? Apo akademiku i njohur i letërsisë shqiptare nuk kërcënohet nga asgjë e tillë, por thjesht nga vetja?…Një grup intelektualësh nga Shqipëria marrin në mbrojtje Rexhep Qosen...

Ndue Dedaj: Kthimi te Enveri...

Që udhëheqësi komunist gjysmëshekullor nuk është shkëputur prej nesh për asnjë çast në pluralizëm, si të ishte Mesia, kjo nuk është normale.Po mbushet një çerekshekulli nga rrëzimi i komunizmit, janë shuar mbase të gjithë ata që firmosën komunizmin në 41-in, dyqind komunistët...

Ylli Polovina: Një bust i Skënderbeut ...

Mesazhi i fundit i arbëreshit Antonio Franko Mirakos, drejtor i bibliotekës në Santa Sofia, përmban këto fjalë: “Ditë më parë erdhën këtu nga Tirana, bashkë me gratë e tyre, dy turistë. Njëri ishte inxhinier dhe tjetri profesor. Shëtitën të gjitha rrugët, kishat, portalet e gurta, muzeun, bibliotekën…

Ndue Dedaj: Kadare dhe moraliteti shqiptar

Shpesh njerëzit e shquar shtrëngohen të vihen në “be”, ose t’i përshtatin disa sjellje e qëndrime sipas shijes së publikut, në të vërtetë krejtësisht të panevojshme për ta si individë. Ismail Kadare, i cili nuk ka marrë ndonjëherë rolin e edukatorit kombëtar, aq më tepër të moralistit të popullit të vet, ka shqiptuar një nga deklaratat më të bujshme të bëra nga ndonjë shqiptar, ballkanas, apo krejt bota e ish-Lindjes, drejtuar shpifësve, përgojuesve, denoncuesve të tij të llojllojshëm të diktaturës, se “një mijë ...

Mustafa Nano: Gjakmarrja si ''veçori'' kombëtare

Ka një dukuri që na dallon më së pari e më së shumti në Europën e sotme; madje, edhe në Ballkanin e sotëm. Është gjakmarrja. Ekzistenca e gjakmarrjes na turpëron si shoqëri, na nxjerr në një dritë të keqe, e na bën të na tregojnë me gisht si shoqëri tepër e prapambetur.Shumica e gazetarëve të huaj që e vizitojnë këtë vendin tonë e zgjedhin (ende pa u nisur “me shërbim”) gjakmarrjen si çështjen më të parë, tek e cila do të fokusohen. Janë me qindra shkrimet që janë bërë gjatë dy ...

Ndue Dedaj: Pikëllimi i Bulqizës

E dëgjuat lajmin e fundit nga rajoni verilindor i kromit? “Shënohet viktima e radhës në minierën e Bulqizës. Mesditën e 2 korrikut, një minator ka humbur jetën teksa punonte brenda një galerie, që administrohet nga një subjekt privat.Burimet e policisë lokale deklaruan se minatori Dilaver Koçi, 53 vjeç, banor i fshatit Vajkal, ka humbur jetën aksidentalisht në galerinë numër 4, teksa...

Helen Mirren: Zonja fisnike e Hollivudit

Është e pamundur t’i rezistosh Helen Mirren-it. Të mjafton vetëm një shikim për t’u magjepsur nga sharmi i saj. Luku tregon qartë se sa tradicionale aq edhe...

Moikom Zeqo: Hyjnesha Dardania

Dr. Edi Shukriu, arkeologe e njohur në Prishtinë, në librin e saj “Dardania paraurbane”, Dukagjini, Pejë 1996, bën një sintezë shkencore të etnicitetit ilir të dardanëve...

Ndryshimi i kombësisë, fenomen mbarëshqiptar

Autoritetet shtetërore përkatëse të Kosovës ende janë në heshtje për këtë fenomen, ndoshta se kjo çështje mund të dëmtojë rëndë procesin e regjistrimit të popullsisë...

Kombësia, në Gjykatën Kushtetuese

Kryetari i Gjykatës së Sarandës atakon ligjin për gjendjen civile si antikushtetues Shfuqizoni ligjin për ndryshimin e kombësisë! Ka qenë kjo kërkesa që kreu...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora