E shtune, 28.01.2023, 08:11 PM (GMT)

Ambasada turke: Dënoni gazetarin Berat Buzhala

Më 20 korrik, ambasada turke në Prishtinë i dërgoi një letër ministrisë së Jashtme të Kosovës, duke i bërë thirrje që të ndërmerr veprim për komentet e gazetarëve, raporton Gazeta Express.Ambasada Turke në Kosove i ka bërë presion Qeverisë së Kosovës ...

Arben Idrizi: Vetëvendosja dhe ekstremizmi islamik

Vetëvendosje është në armiqësinë më të thellë politike dhe ideologjike pikërisht me fuqinë intelektuale dhe njerëzore, fuqinë nacionaliste pra, të djeshme. Ajo fuqi nacionaliste e djeshme nuk kishte asfarë dallimi nga kjo fuqi nacionaliste e sotme, në esencë...

Mehmet Kraja: Korrigjimet në tekstet e historisë

Historia krijon vetëdije dhe botëkuptim, prandaj sulmet ndaj historisë së një populli që prej kohësh konsiderohen si sulme ndaj identitetit dhe qenies kombëtare. Politika, regjimet dhe ideologjitë vazhdimisht kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë të kujdesshme ndaj histories ...

Shpend Ahmeti: Patatet dhe bashkimi kombëtar

Muajve të fundit në Kosovë është shtuar debati në lidhje me bashkimin kombëtar në mes Kosovës dhe Shqipërisë. Kemi dëgjuar argumente nga të dyja palët, përfshirë këtu edhe kontekstin...

Halil Matoshi: Vrasësi virtual

Kolegu im Ilir Mirena, në shkrimin “Gajret, Halil” është i ndershëm me mua, së paku për faktin se shkruan me emër dhe mbiemër, mirëpo ndershmëria e tij...

Berat Buzhala: Një operetë rojaliste

Pasi e festuam ditëlindjen e diktatorit komunist Enver Hoxha, radha i erdhi këtu në Kosovë që të merremi pak edhe me familjen e Mbretit Ahmet Zogu. Në të dyja rastet, ne po i...

Express: Pa rrotullat e Milaimit

Gazetari Milaim Zeka thotë se është kërcënuar nga rryma e vahabive në Kosovë për emisionin e tij të fundit në RTK, por për këtë nuk frikësohet aspak. Thotë se nuk dëshiron shumë të...

Lufta e Osmanit

Mulla Osman Musliu gjallë, të jetë kryetar i Degës së Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) për Drenas dhe në të njëjtën kohë xhamia e fshatit Zabel të shndërrohet sikurse ajo e fshatit...

Arbën Xhaferi: Komunizmi të pleqnohet

Arbën Xhaferi, një ndër politikanët më të shquar shqiptarë, ka hyrë në debatin për kaluarën komuniste të Kosovës. Në një intervistë për Express, ai disa herë ka bërë thirrje për kujdes...

Albin Kurti: Vizioni pa vullnet

Në Kosovë po përforcohet pavarësia si pavarësi prej Shqipërisë, dhe po dobësohet pavarësia si pavarësi prej Serbisë. Në njërën anë sajohen flamuri i ri, himni i ri dhe abetarja e re kurse...

Berat Buzhala: Heronj, të kujt?

Kah fundi i vitit 1944 dhe fillimi i vitit 1945, partizani Shaban Polluzha, që udhëhiqte Brigadën e Drenicës, ishte urdhëruar që të nisej për në frontin e Sremit. I trembur se pas largimit të tij...

Sami Repishti: Fytyra e absurdit në Kosovë

Manifestimi përkujtimor i lindjes së diktatorit, satrapit aziatik E. Hoxha, në Prishtinë dhe disa vende tjera të Kosovës nuk është thjeshtë i pabesueshëm; ai është bizar, grotesk, pa dyshim absurd...

Berat Buzhala: Arsyetimet grumbulluq te Veton Surroit

Nuk kuptoj pse disa shtete që nuk na kanë njohur pavarësinë i kemi më miq se disa të tjera që nuk na kanë njohur. Pra, pse disa mosnjohje janë më vëllazërore se disa të tjera? Ose, pse disa shtete...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora