E diele, 28.02.2021, 07:35 AM (GMT)

Futbolli botëror flet spanjisht

Barcelona – Skuadra spanjolle hyri në historinë e futbollit botëror përsa i përket klubeve. Katalanasit e udhëhequr nga...

12 histori nga Këshilli i Evropës

Janë plot 12 pika mbi të cilat Këshilli i Evropës vë theksin si problematika të ditës. Ato duhen zgjidhur bashkarisht nga shtetet përkatëse, duke përmirësuar apo edhe duke i luftuar deri..

100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri

Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë...

Cikel humoristik

Në kufi ishte një doganier i vjetër. Një ditë aty kalon me një makinë një djalë i ri. Doganierit iu duk i dyshimtë dhe e ndaloi. E pyeti se çfarë kishte në makinë dhe i riu i tha se kishte pleh kimik për lulet. Doganieri nuk e besoi dhe...

Kosova, krahina e një të kaluare të përgjakur

Origjina e konfliktit në mes të shqiptarëve dhe serbëve në masë të madhe i ngarkohet rishfaqjeve periodike të lëvizjeve nacionaliste që, në intervale të rregullta, kanë qenë në gjendje të dominojnë të dy grupet. Qëndrimi i vetëkënaqur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora