E merkure, 10.08.2022, 05:36 PM (GMT+1)

Visar Zhiti: Përballë përkrenares dhe shpatës së Skënderbeut

Përkrenarja dhe shpatat e Skënderbeut vijnë për herë të parë në vendin e të zotit të tyre legjendar dhe çdo shqiptar ka mundësi t’i kundrojë dhe të meditojë, p.sh., për epokën kur u deshën ato, për shekujt që i harruan, për kohërat që nuk i risollën dot, për ruajtësit e tyre, për ditën e sotme që t’i vë përballë ...

Sejdi Peka: Edi Rama, thirrje për manipulimin e zgjedhjeve në SHBA

Pranvera është stina më e bukur e vitit.  Pas një dimri të ftoftë me acar, natyra dhe çdo qënje tjetër nisë e gjallërohet. Por njerzit me problem psiqike, me ardhjën e kësaj stine, kanë një çrregullim të mëtejshëm mendorë. Deklarata e Edi Ramës në Kosovë, duke ...

Rexhep Kastrati: Kosova nuk është Turqi, por Evropë

Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdoan, ashtu edhe siç kam paralajmëruar vazhdimisht, në Prizren shpalli protektoratin mbi kombin dhe territoret shqiptare. Dhe këtë e tha aq hapur dhe aq qartë sa nuk ka ku shkon më tej: “Kosova dhe Shqipëria janë Turqi dhe Turqia është Kosovë ...

Beqir Sina: Nana Tereze në Kombet e Bashkuara

Kur erdhi Nana Tereze ne Kombet e Bashkuara për here te pare, kanë qenë vetëm besimtarët e vërtetë të krishterë shqiptarë, patriotët dhe atdhetarët, antikomunistët ata që dolën e pritën me plot dashuri dhe respekt këtë bijë shqiptare që Enver Hoxha nuk e la as të merrte pjesë në ...

Kostaq Xoxa: Gjomarkaj - Antikomunisti dhe Misionari

Vlera e madhe e këtij libri historik të njëmendët është rrëzimi i stereotipit  falsifikator të portretizimit të figurës së një desanti, të cilin historianët e enverizmit e quajnë diversant. Desanti në këtë vepër është quajtur edhe parashutist. Ani se historianët e indoktrinuar  ...

Gjeneza e terrorizmit të Carnajevëve çeçenë

Shpallja se dy vëllezërit çeçen kanë qenë prapa sulmeve në Maratonën e Bostonit ka çuar në numër të madh pyetjesh për Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë. Sa kanë ditur këto dy vende për të dyshuarit? Cila palë është përgjegjëse, ndonëse ...

Vajza e krishterë arrestohet për blasfemi

Presidenti i Pakistanit ka kërkuar një shpjegim zyrtar për arrestimin nën akuzat për blasfemi të një vajze të krishtere me Sindromë të Daunit. Vajza, që raportohet t’i ketë 11 ose 12 vjet, thuhet se i ka djegur faqet në të cilat ishin të shkruara vargjet kuranore.Policia tha se vajza e quajtur Rimsha, është arrestuar në një lagje të varfër...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora