E enjte, 02.02.2023, 05:51 PM (GMT)

Agron Tufa: Moskë, mars 1999

Rusia që nga shekulli IX iu paraqit për herë të parë hartës politike të botës si një krijesë e Bizantit. Konvertimi i paganëve rusë të shtetit të parë të Kiut (Kiev), pra marrja e fesë, e shkrimit...

Agron Tufa: 11 prill 1985

Shkas u bë pyetja: “Çfarë date është sot?”, - kur ende nuk qemë ngritur nga tavolina e ngrënies sot, këtij mëngjesi të vonë e të ngeshëm të së shtunës. - Sot është 11 prilli...

Agron Tufa: Liria midis pushkës dhe ushkurit

Ishte një bisedë e filluar në “Aleksandër Palac” të Shkupit, fill pas prezantimit të një libri memuaristik mbi bashkëshortët luftëtarë, Fehmiut dhe Xhevës, që ranë dëshmorë në betejë me forcat...

Agron Tufa: Galeria 43

Ka periudha që janë të ngulitura në psikikën pamore të njeriut bardhë-e-zi. Si në botëvështrimin e qenit. Se dhe vetë jeta (objektive a subjektive) e përshkuar dhe e përjetuar në këto periudha...

Agron Tufa: Fqinja

Nuk është histori miqësie, as respekti të ndërsjelltë, e aq më pak romantike historia ime me fqinjën përbri. Përkundrazi, atë mund ta quash histori acarimi dhe durimi patësosur, - vullnet për të...

Agron Tufa: Në brisk

Kthimi tradicional për pushimet e verës, pas çdo viti studimesh, përkonte rëndom në qershor. Malli i natyrshëm për prindërit, vëllezërit dhe, sidomos, një rrethi miqsh, mblidhej komb në...

Agron Tufa: Kur flet Nexhmija...

Kur vihet në diskutim e Djeshmja, në të gjitha diskurset publike të mediave tona bie në sy një dritëshkurtësi aq profane, sa edhe një përulje skllavi përballë personazheve që kanë...

Agron Tufa: Sa tokë i duhet njeriut

Si gjithë njerëzit ende me mendje të esëllt, kjo pyetje, ndonëse e qartë, e rëndë dhe e prerë, e gjeti Sami S krejt të papërgatitur. Ishte një pyetje me aq peshë e fuqi shtypëse, sa ia bllokoi Sami S të gjitha mendimet dhe kujdesjet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora