E enjte, 09.02.2023, 05:03 AM (GMT)

Atdhetari Sotir Peci

Sotir Peci, rilindas i shquar, kjo figurë e madhe e arsimit, kulturës shqiptare, ka lindur në Dardhë, më 13 korrik 1873, në familjen e tregtarit te pasur të qerestesë Jovan Pecit. Mbeti jetim qysh...

Kristianët e Kosovës

“Mbretëria Dardane” – historia e shkurtër e shtetit 2400-vjeçar vjen në një botim studimor, përgatitur nga prof. as. dr. Luan Përzhita. Pas hartës arkeologjike, që cilësohet si një lloj...

Kuvendet e Dibrës

Kuvendet në Dibër kanë qenë parlamente të kohës. Me fjalën kuvend në Dibër kuptohej një mbledhje e zgjeruar e pjesëtarëve të një bashkësie ose e disa bashkësive ndërmjet tyre...

Hamit Aliaj: Ali Hamza i Ballabanit

Në asnjë poezi të ballkanasve, gurit nuk i është kënduar si në poezinë shqipe. Në asnjë gjuhë tjetër të Ballkanit, në të folmen e përditshme, guri s’ka qenë objekt i qindra metaforave si në...

Rasti Jero

Viti 1960. Spektatorët mbajnë mend se për herë të parë u ndeshën direkt me skenën pa perde. Kjo ishte drama “Njollat e murrme”, shkruar nga Minush Jero, me regji të Mihallaq Luarasit...

Fati i “tradhtarit”

Rishkrimi i historisë gjithmonë ka mbetur te pjesa më delikate e këtij procesi: dekomunistizimi. Sikur kjo detyrë të mos ishte e historianëve, ajo që ka bllokuar gjithë këtë proces janë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora