E diele, 09.05.2021, 11:57 PM (GMT+1)

Ne pleqtë e azilit ju rrëfejmë historitë tona

Secili prej të moshuarve në azilin e Tiranës ka një tragjedizmë për të treguar nga jetët e veta. Dikush është lënë në harresë nga familja, nga fëmijët që i ka rritur me mund, e dikush tjetër nuk ka...

Maks Velo: Enver Hoxha ishte një përbindësh

Kam pasur një jetë shumë të vështirë”... Kështu e cilëson jetën e vet, Maks Velo, arkitekti dhe artisti që ka krijuar në mjaft gjini si, pikturë, prozë, poezi, publicistikë. Ka jetuar 10 vjet në burgun...

Lamtumirë Viktor Gjika

I shtrëngoi dorën së shoqes e i tha: "Mos ki merak! Asnjë peng nuk më ka mbetur". Këto ishin fjalët e fundit të të madhit Viktor Gjika. Ishte ora 19:30 e ditës së martë, kur zemra e tij, në moshën...

Fareed Zakaria: Jeta me Islamin

Lugina Swat e Pakistanit është e qetë sërish. Shpesh e krahasuar me Zvicrën për shkak të relievit të saj magjepsës prej maleve dhe livadheve, Swat u bë zonë lufte gjatë dy viteve të fundit...

Beqir Meta: Si e dëmtoi Enver Hoxha çështjen çame

Cështja çame, ajo e një pjese të popullsisë shqiptare të mbetur jashtë kufijve të shtetit tonë, deri më sot është përmendur pak në historinë shqiptare. E megjithatë, në Çamëri historia është "shkruar"...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora