E merkure, 15.07.2020, 04:01 AM (GMT+1)

Xhulieta Keko: Të pathënat e jetës sime me Dorin

Asnjëherë kur e ke një gjë nuk i’a kupton totalisht vlerat, ndaj edhe historia shkruhet gjithnjë më pas...” Kjo thënie aq shumë e lakuar, rezultat përvojash njerëzore, nuk mund të mos...

Mentor Nazarko: 2009 për shqiptarët

Vitin që hymë prej pak ditësh parathotë mjaft elementë në dorë të njeriut, që si zanatçi i prognozës apo analizës dëshiron të parashikojë ecurinë e tij në hapësirën shqiptare. Janë disa plane...

Mark Marku: Dosjet dhe dekomunistizimi i institucioneve

Sa herë bie fjala për hapjen e dosjeve, do të dalë diçka që do të sillet si argument për mos hapjen e tyre. Është thënë se hapja e dosjeve ...do të sjellë luftën civile në Shqipëri (a thua se lufta...

Redi Gjuzi: Edi Rama dhe urrejtja ndaj komunizmit

Sa herë që diskutohet për ligjin e dosjeve, aq herë gjenden artifica për t’i devijuar, zbutur, mbuluar dhe nganjëherë edhe justifikuar krimet e komunizmit. Në Shqipërinë e 18 viteve pluralizëm...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora