E hene, 05.12.2022, 12:46 AM (GMT)

Heroinë e Idesë Kombëtare Marigo Posio

Ka një domethënie datëlindja e zonjës shqiptare Marigo Posio. Ajo erdhi në këtë botë të trazuar pikërisht në vitin 1878, me lidhjen Shqiptare të Prizrenit. I ati Korçar, Kosta Poçi dhe e ëma...

Riza Lahi: Erkand Qerimaj Kampion i rruzullit

"Tri orët para garës finale kam ndenjtë shtri në shtrat. Mendja më fluturote te flamuri kombëtar kur do të bante dallgë mbi mue, Erkandin prej Shqipniet, e kur tanë sllovakët do t'u detyrojshin...

Iliaz Guri - kështjella ajrore nga shtoji

Në këtë fshat, ndodhet edhe një oborr i motshëm. Në këtë oborr të motshëm, ndodhet një gur ciklopik.Ky gurë i tmerrshëm, që rri në atë oborr si një sfidant kokëngjeshur, brezash dhe burrash, ka një histori. Një histori...

Izet Çulli: Në çdo metër, në çdo prag…

Një grup mjekësh nga Shqipëria ndodhemi në Prekaz, pikërisht më 26 prill 2008. Homazhin tek Jasharajt . Na pritën të afërm dhe fëmijë, të cilët kishin shumuar fisin mbas tragjedisë tejet shekspiriane…

Eqrem Çabej: Për pastërtinë e gjuhës

Gjuha pasqyron një kombësi, ajo është pasqyra më e qartë e një kombësie dhe e kulturës së saj. Shkalla e pasurisë dhe e pastërtisë së gjuhës është një tregues i nivelit të kësaj kulture. Prandaj ringjalljet nacionale kudo e në...

Apel i shoqatës kulturore atdhetare "labëria"

Shoqata Kulturore Atdhetare “Labëria”, ju shpreh urimet më të ngrohta për marrjen e Ftesës nga vendi ynë për anëtarësimin në NATO. Ne e vlerësojmë këtë së një ngjarje të shënuar për popullin shqiptar, si një shtysë të re e të...

Adriatik Kallulli, ky shërbëtor fisnik i artit

Personalitete e kulturës dhe të dijes mund t'i njohësh prej veprave që kanë dhënë, por mund të kesh fatin ti njohësh edhe drejtpërsëdrejti, si njerëz të gjallë, përmes kontaktit që ke me ta". Të dyja mundësitë e mësipërme të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora