E enjte, 09.02.2023, 05:07 AM (GMT)

Ali Aliu: Sfida e krijuesit ndaj historisё

Si nxёnёs nё tetёvjeçaren e Manastirit pas Luftёs sё Dytё Botёrore, sё bashku me njё grup nxёnёsish nga Prespa, ishim banorё tё konviktit, ndërtesa ku ishte mbajtur Kongresi i Alfabetit nё Manastir...

Mafia me ndikim te krerët e shteteve të Ballkanit

Grupet mafioze në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë edhe Shqipërinë, janë të lidhura me njëra-tjetrën dhe kanë ndikim të fuqishëm te autoritetet shtetërore më të larta të vendeve të rajonit...

Kinema, vipat e Hollivudit përballë “Oscar”-it

Nëse Hollivudi është vërtet qendra e botës së kinemasë, atëherë mbrëmja e çmimeve “Oscar” është pa dyshim më e rëndësishmja. Çdo vit, personalitetet më të rëndësishme të botës së..

Vllaznia, ekipi më i mirë shqiptar në botë

Vllaznia, kryesuesja e Kategorisë Superiore në kampionatin shqiptar, është skuadra e vetme nga vendi ynë, që renditet midis 350 ekipeve më të mira të botës, të listuara në periudhën kohore...

Kujtim Dashi: Kur ligjëron e fshikullon Fishta...

Dihet se një pjesë e madhe e protagonistëve të lavdëruar në “Lahutën e Malcisë” ishin ende gjallë, kur Poeti u këndonte burrnitë; ndër këta edhe Marash Uci, të cilin At Fishta e kish njohur...

Ciko: “Jeta ime midis dashurise dhe muzikes”

Kësaj here, si personazh i suplementit “Albania Weekend” shfaqet një figurë e njohur dhe tepër e dashur për publikun shqiptar, siç është Zhani Ciko. Ai zbulon për ne detaje nga fëmijëria...

Hapet thesi, 65 mijë euro për kampionin

Dil kampion në Superligë dhe ke “dhuratë” një çek prej 65 mijë eurosh. Ky është vendimi që ka marrë Komiteti Ekzekutiv i Federatës Shqiptare të Futbollit. Jashtë vëmendjes financiare...

Napoli, leksion “alla Maradona” për Vllazninë

Edhe pse pati mbështetjen e jashtëzakonshme të më shumë se 16 mijë shikuesve në “Loro Boriçi”, Vllaznia nuk mundi të shmangte humbjen e thellë 3-0 kundër Napolit të Serisë A, që duket se siguroi edhe kalimin në turin...

Sukaj, rekord unikal me Vllazninë

Me fitoren 2-1 në transfertën kundër skuadrës sllovene Koper në ndeshjen e parë të turit të parë të Kupës UEFA, Vllaznia regjistroi fitoren e parë nga 7 ndeshje të zhvilluara në këtë kompeticion evropian. Kjo falë dy golave...

10 deputetët më të pasur dhe më të varfër të Kuvendit

Pakkush mund ta mendonte, por të paktën në letër, Sali Berisha dhe ministrat kryesorë të qeverisë së tij rezultojnë jo vetëm me pasuri modeste përpara deputetëve të tjerë, por mund të klasifikohen në kategorinë e të varfërve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora