E hene, 27.03.2023, 06:48 PM (GMT+1)

Frank Shkreli: Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha

Fillimisht, dua te falenderoj organizaten Pan-Shqiptare “Vatra” per ftesen qe me beri per t’i thene dy tri fjale ne lidhje me librin e publicistit dhe gazetarit Fahri Balliu, “Zonja e Zeze...

Kostaq Xoxa: Cilët mbrohen dhe kush i përligj?

Nga një Letërkëmbim i tri ditëve më parë. Letërshkruesi vërente: “... U akuzova padrejtësisht si agjent i amerikanëve, vetëm se vëllai im kishte vajtur në SHBA gjatë Luftës dhe ishte...

Harilla Goga: Doktori që dha jetën mes mokrarëve

Ishte vitet ’50, kur spitali i qytetit të Korçës priste të sëmurë nga gjithë krahinat përreth, pra edhe nga Mokra e largët. Mbremje vonë, një makinë e rastit sjell aty një të sëmurë të fashuar krejt...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora