E diele, 04.12.2022, 12:37 PM (GMT)

Studenti Shqiptar, ambasador i Amerikës në Jordani

Deni Hoxha, një student i shkollës South High Community School në Worcester, Massachusetts, i është dhënë një burse per Iniciativën Kombëtare të Sigurimit të gjuhës për të rinj (NSLI-Y) për 2016-17. Deni do të studiojë gjuhën arabe në Jordani kete verë...

Komuna e Gjilanit nderon doajenin Demir Krasniqi

Në një ceremoni, simbolike në Njësinë për Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Gjilan, udhëheqësi, Bujar Haziri, sot i ka ndarë hartën e Kosovës e cila pasqyron pasuritë nëntokësore të vendit, Demir Krasniqit, si njeriu i cili ka lënë gjurmë të pashlyera folklorin e Anamoravës dhe më gjerë, duke nisur...

Agim Rexhaj - “Nderi i Kombit”

Agim Rexhaj, përndryshe rrjedh nga Familja e njohur Rexhaj nga Cerrca e Istogut, me vendbanim në Pejë- New York,  është zv/kryetar i Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës ”Vatra” prej më shumë se dy dekada. Z. Rexhaj e lëshoi vendlindjen, Kosovën, në dhjetor 1983. Veprimtaria e tij kishte rënë...

Kush janë 12 imamët e BIK'ut që u arrestuan

Me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për Urdhër bastisje dhe ndalim dhe pas vendimit të Gjyqtarit të procedues paraprake të Gjykatës Kompetente, sot është zhvilluar një aksion i Policisë së Kosovës, me ç’rast janë bastisur dhe janë arrestuar 15 persona...

Nazif Ramabaja: Qosja, e doje Rugovën të vdekur!

Niveli i komunikimit dhe akuzave ndaj Ibrahim Rugovës dhe marrjes me njeriun, i cili fizikisht nuk është në mesin tonë tregon edhe njëherë paaftësinë e Rexhep Qosjes për ballafaqim idesh dhe mendimesh derisa ishte në jetë Rugova. Mbjellja e farës së urrejtjes ndaj tij nuk është e kohës ...

Vritet pjesëtari i EULEX-it në Zveçan

Një zyrtar i EULEX-it ka humbur jetën si pasojë e një sulmi me armë zjarri në rajonin e komunës së Zveçanit, kanë konfirmuar zyrtarë të EULEX-it...

Papa Albani: Më shkruani në varr ...

Për papën me prejardhje shqiptare, Papa Klementi XI Albani deri më sot është shkruar në mënyrë të konsiderueshme nga autorët e huaj. Ai mbetet një personalitet i njohur në Shqipëri dhe për kohën që jetoi një diplomat i rrallë dhe mendjemprehtë ...

Vincenzino D. A. Vaccaro: Skllavërimi i Kosovës nga Turqia

Do të ishte diçka shumë e mirë sikur të gjithë ne, në këtë anë të botës, ta konsideronim Historinë si një mësuese jete dhe shërbëtore të së vërtetës. Është e nevojshme të dihet se një popull pa histori është jetim si nga nëna ashtu edhe nga baba, e gjithashtu duhet të mbajmë mend se një popull ...

Përplasja e laikëve dhe e myslimanëve në Kosovë

Ambasadat e huaja në Prishtinë i janë trembur ndonjë incidenti të mundshëm, jo nga një kategori e qytetarëve vendor, por nga interferimet mundshme të disa individëve nga shtetet arabike që frekuentojnë Kosovën.Pas publikimin të filmit për profetin Muhamed në rrjetet dhe uebsajdet botërore të internetit, ambasadat e shteteve Evropiane dhe SHBA-së në Prishtinë e pritën me shqetësim reagimin e mundshëm të një kategorie të qytetarëve të Kosovës. U parashikuan skenarë të ndryshëm, sikurse ...

Vrasjen e Bardhyl Ajetit e urdhëroi një deputet i PDK-së

Burimet jo zyrtare tregojnë se hetimet po bëhen nga prokurorja amerikane e Prokurorisë Speciale të EULEX-it Ema Rizato. EULEX-i pritet të kryej procedurat hetimore dhe rasti të dërgohet për gjykim në gjykatë. E burime jozyrtare tregojnë se pas përfundimit të çështjes penale “Bllaca 2” do të nisë procesi për vrasjen e Bardhyl Ajetit...

LDK nderon Rugovën në ditëlindjen e 67-të

Në ditëlindjen e 67-të, Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) ka nderuar sot kryetarin e saj shumëvjeçar dhe Presidentin historik, Ibrahim Rugova, me homazhe dhe...

Seksi dhe arabet

E detyruar nga i vëllai, që në kulturën arabe shpesh ka më shumë pushtet se babai, Nahla u martua me Salimin, një burrë i fiksuar pas përmasave të penisit të tij. Ai e...

Visar Zhiti: Dita që lindi Nënë Terezën

Të futesh në dashurinë e gjithëkohshme me të vetmen gjë që ke: dashurinë, të cilën e ke kthyer në profesion dhe njëherësh ta mbash atë në lartësitë hyjnore, duke bërë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora