E shtune, 27.11.2021, 05:55 AM (GMT)

Woodrow Wilson - dalzotësi i shtetit shqiptar

Sot 103 vite më parë, më 5 nëntor 1912 Woodrow Wilson zgjidhet President i 28-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe shërben për dy mandate.Ishte dalzotësi më i zellshëm i shtetit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris. Asokohe pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore kur ...

Albert Vataj: Serafin Fanku - ikona e teatrit Migjeni

Tash 78 vite më parë, më 24 maj 1937, datëlindi në Shkodër, Serafin Fanku, aktor, regjisor, skenograf dhe kostumograf, një prej ikonave të teatrit “Migjeni”, kësaj magje ku u gatuan përvoja dhe personazhe, tipa dhe karaktere, ku erdhën në jetë kryevepra të autorëve shqiptarë dhe të huaj...

Albert Vataj: 34 vite më parë qëllohet Papa Gjon Pali

Sot 34 vite më parë më 13 maj 1981 - Papa Gjon Pali II qëllohet dhe plagoset rëndë nga një turk i arratisur nga burgu, Mehmet Ali Agça, në Sheshin e Shën Pjetrit, Vatikan. Motivet e vërteta për të vrarë kreun e Kishës Katolike Romake edhe sot vazhdojnë të mbeten enigma...

Albert Vataj: Natyra është mrekulli

Natyra është një prej mrekullive që motivon udhëtimin njeriut në jetë. Jo të gjithë, jo gjithmonë, jo kudo, ky njeri e ka kuptuar këtë, ka përvetësuar thelbin e kësaj ekzistence. Njeriu është një qenie kontradiktore në kë sens, e kupton, e shijon dhe e çmon të bukurën, por para babëzisë për para ai është ...

Albert Vataj: Dhermiu, e kaltra e thellë e detit që të magjeps

Në gjerdanin e mrekullisë së bregdetit shqiptar, Dhermiu është padyshim një prej gurëve më të shndritshëm. Tash kur zemërata e verës është në densitetin e saj më të lartë, e kur të gjithë mësyjnë detin për ti bërë sfidë kësaj vape tekanjoze, natyrshëm që në preferencialet e shumë prej ...

50 nuancat e veshjes së Angela Merkel

Ajo është gruaja më e pushtetshme në Evropë dhe ndoshta politikanja më e fuqishme në botë. Si udhëheqëse e Gjermanisë, vendit më të pasur, më i populluar dhe më produktiv i kontinentit, ajo ka luajtur një rol të rëndësishëm në negociatat për të ardhmen e ekonomisë dhe politikës së Evropës. Ky set fotografik është mblehur dhe krijuar  ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora