E marte, 29.09.2020, 12:18 PM (GMT+1)

Ermira, e shumëkërkuara shqiptare në Amerikë

Merr fund historia kriminale e vajzës simpatike nga Shqipëria. Ermira Hatija, një 22-vjeçare shqiptare, rezultonte në listën e dhjet më të kërkuarve nga FBI. Shqiptarja, me pamjen e brishtë, akuzohet nga drejtësia amerikane për trafik ndërkombëtar droge dhe klandestinësh. E cilësuar si kreu...

Sofika Hodo

E shkëputur nga skena shqiptare prej 15 vjetësh tashmë, këngëtarja e krahinës së Myzeqesë, Sofika Hodo, nderohet në qytetin e Fierit me titullin “Qytetare Nderi”. Këngëtarja ka lindur në Labovë, një bukuri e rrallë e natyrës nën këmbët e Çajupit, siç e cilëson vetë ajo, i fali krenarinë, por qyteti i Fierit do t’i falte gjithmonë frymëzimin dhe magjinë e këngës myzeqare prej së cilës nuk është shkëputur edhe sot e kësaj dite, në moshën 64 vjeçare...

Pasurinë nuk e bën karta: e bën puna

Në këtë punë të “lekave” ka disa gjëra që s’jam i zoti t’i marr vesh as pakë. Fjala vjen, na thonë se, me të shtypur të “lekave”, Shteti do t’i afirmojë sovranitetin e tij faqe botës. Nga kjo kuptohet që, në mendje të Shqipëtarëve çdo Shtet duhet të ketë kart-monedhë, dhe që këtë privilegj të bukur (ah sa të bukur) e kanë vetëm Shtetet indipendente. Po ky mendim është plotësisht i lajthitur...

Për të nesërmen shqiptare

Rëndësia më e madhe po i jepet sot nëpër fletoret dhe pothuajse kudo, krizës ekonomike; pastaj vjen arsimi dhe më në fund shëndetsia. Por ky klasifikim për gjendjen e kombit tonë, është i paarësyeshëm. Prandaj, me qenë se ideja është bërë fakt (gjë që vërtetohet nga përpjestimi i kundërt i buxhetit shtetëror), po marrim lejën ta komentojmë:...

Oriental apo Okcidental

Sa për okcidentalizmën shqiptare âsht fort zor me bâ fjalë nër ne; sepse shqiptarët e sotshëm – (përjashtimet e vërtetojnë rregullën!) – gjinden aq larg nga okcidentalizma e vërtetë sa do të na duheshin gjuhënat e meleq-ve apo edhe burizanat e Jeriho-s që të na kuptonte pak a shumë bota arbnore...

Organizimi i kaosit

Shqipëria jonë e sotme është një Botë kaotike e vogël. Në rrembat tona rrjedhin shumë hidhërime dhe helme, gjurmë të prishjes, të robërisë, të një tronditjeje historiko-shoqërore të pakapshme. Trazimi dhe anarkia, që mbretërojnë sot në gjuhën tonë, nuk janë veçse vetëm një pjesë, një pamje, një fazë e prishjes sonë historiko-shoqërore
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora