E merkure, 30.11.2022, 12:55 AM (GMT)

Migjeni/ Aktivitete për 100-vjetorin e lindjes

Seri aktivitetesh në përkujtim të njërës prej figurave më të shquara në letërsinë shqipe, që i kaloi gjithë kufijtë kohorë 100-vjetori i lindjes së Migjenit u shoqërua me një seri aktivitetesh...

Histori shqiptare në liqenin e Komanit

Në liqenin e Komanit deri para disa vitesh udhëtimi bëhej për nevojë. Sot ky liqen është kthyer i gjithi turistik. Alma Çupi në Histori Shqiptare sjell disa plazhe interesante, të panjohura, të cilat janë zbuluar nga të huajt...

Shqiptarët dhe seksi

Teksa bota antike na ka përcjellë prova se nuk ka lënë asgjë për të zbuluar nga seksi, zakonet e primatëve tanë kanë mbetur të mbështjellë nga e panjohura.Vetëm në fund të shekujve osmanë, pashallarët e fuqizuar shqiptarë do të imitonin shthurjen e haremeve të Stambollit, ndërsa ekzotizmi...

Alma Çupi: Gratë e veja të Krushës

Alma Çupi këtë herë ka udhëtuar drejt Krushes, një fshat pranë Prizrenit në Kosovë, për të sjellë historinë e grave të veja, të cilat kanë krijuar një nga punishtet më të mëdha të prodhimit të turshive. Historitë e tyre janë sa të ngjashme aq dhe të ndryshme pas jetës që duhej të përballonin pas një Kosove...

Enver Hoxha sipas dosjeve të CIA-s

Për herë të parë një dokumentar televiziv arrin të sjellë një portret të Enver Hoxhës sipas të dhënave që grumbullonte Shërbimi Inteligjent Amerikan, CIA. Dokumentet që publikohen për herë të parë sjellin fakte të panjohura por edhe tronditëse...

Dosja e terrorizmit

Përgjime telefonike, video dhe thirrje për xhihad janë pjesë e dosjes që shërbimet sekrete dhe prokuroria kanë hartuar për shqiptarët që shkuan të luftonin në Siri. Pjesë e materialit në vijim janë emrat e të gjithë personave dhe familjeve të tyre të cilat publikohen për herë të pare...

Shfaqet dokumentari “Martin Camaj, i papërsëritshëm”

Nga hulumtimi i arkivave veçon korrespodencat e shumta që Camaj kishte lidhur me personalitete të mërgatës shqiptare.Shllaku nuk bie dakord me cilesimin e Camajt si shkrimtar i mërgatës.Copëza jete, shtëpia ku është rritur Camaj në Temal ...

Si e kopjoi Enveri Stalinin

Një rrëfim ekskluziv për historinë e miqësisë shqiptaro-sovjetike. Si u importuan struktura e shtetit stalinist, diktatura e proletariatit dhe policia politike?Si u kopjua fabrikimi i njeriut të ri socialist dhe si arriti Enver Hoxha të kishte rezultate edhe më tronditëse se idhulli i tij, Josif Stalini? ...

Speciale: Historia e familjes së Nënë Terezës

Kush më shumë e kush më pak, ne të gjithë e njohim historinë e shqiptares më të famshme, Nënë Terezës. Por pak njerëz kanë dijeni për fatin e pjesës tjetër të familjes Bojaxhiu, nënës Dranofile, dhe motrës Age, të cilat kanë mbërritur në Tiranë qysh në kohën e Mbretërisë dhe janë larguar nga jeta në fillim të viteve 70 të shekullit të shkuar...

Kanuni i falsifikuar

Investigimi i gazetarit Ferdinand Drevishi hedh dritë mbi implikimin e shoqatave të pajtimit të gjaqeve në zmadhimin artificial të shifrave aktuale të gjakmarrjes me qëllim përfitimi, në një kohë që pikërisht ky fenomen është listuar si një njollë e zezë në kushtet që Brukseli i ka vënë shtetit shqiptar për ...

Nënat e kombit, historia e motrave Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi

Në vitin 1979 të gjithë shqiptarët shijuan efektet mbresëlënese të filmit patriotik“Mësonjëtorja”, realizuar me aktorët më të mirë të kohës. Njëkohësisht kuptuan se bëhej fjalë për çeljen e shkollës së parë shqipe të vajzave në Korçë, por vetëm kaq. Për habi propaganda e kohës, apo një mendje e djallëzuar ishte kujdesur që në asnjë rast të mos shkohej në ...

Marubët magjikë

Udhëtim në 100 vjet fotografi shqiptare që ruhen në fototekën e ShkodrësRreth një shekull e gjysmë më parë, në vitin e largët 1858, një italian i quajtur Pietro Marubi, që kishte mbërritur në Shkodër si emigrant politik, fiksoi me aparatin e tij primitiv fotografinë e parë shqiptare.Falë këtij fotografi, por edhe dinastisë që ai krijoi, ne shqiptarët kemi tashmë një fond fotografish, që shumë studiues, përfshirë të huaj, e konsiderojnë me ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora