E merkure, 02.12.2020, 09:05 PM (GMT)

Lutfi Alia: Dy flamujt e shqiptarëve

Siena është një qytet i vogël në Toskana të Italisë, një qytet me zanafillë në agimet etruske, me histori shumë shekullore, qytet i shquar për vlerat kulturore, artistike, arsimore, muzikore, etnografike dhe me jetë sociale dhe intelektuale tepër aktive. Ne Sienen e vogël janë dy universitete dhe akademia e muzikës...

Frank Shkreli: Në Ditëlindjen e Ibrahim Rugovës

Më 2 dhjetor të vitit 1944, ka lindur Ibrahim Rugova, njëri prej themeluesve dhe ish-Kryetari për një kohë të gjatë i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës.  Ibrahim Rugova u rizgjodh me vota dërmuese kryetar i Kosovës në zgjedhjet e mbajtura nën okupimin serb...

Ndue Ukaj: Rugova e deshi autoktonen, por e vlerësoi edhe universalen

Kosova e ligështuar dhe e dërmuar, pa autoritete morale e politike dhe me disa demagogë të rrezikshëm me mendësi ekstremiste që i vërtiten si profetë të rremë, duhet të frymëzohet nga figura shembullore e Ibrahim Rugovës për të tejkaluar sfidat e mëdha që ka përpara. Sepse Rugova e ka shkruar ungjillin politik të shqiptarëve...

Jahja Drançolli: Jugosllavia - burgu i kombeve

Në fillimet e veta, më 1 dhjetor 1918, shteti është quajtur Mbretëria Serbe, Kroate, Sllovene, ndërsa nga viti 1929 zuri të quhet Mbretëria e Jugosllavisë. Pas Luftës së Dytë Botërore, shteti komunist i Jugosllavisë është quajtur Republika Federative Popullore e Jugosllavisë, Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë...

Ahmet Selmani: Si e ndau një mollë Ibrahim Rugova

Në vitin e largët 1989, kur isha student në Universitetin e Prishtinës, duke u solidarizuar me minatorët e Trepçës që ishin hedhur në grevë për të mbrojtur autonominë e Kosovës, ne ishim mbledhur në palestrën e sporteve mbi mensën e studentëve. Bashkë me ne, ia ...

Berat Buzhala: Me cka e kujtoj Rugoven ne kete 76 vjetor te tij te lindjes?

Nese duhet me e permbledhe vec me nje fjali figuren e Ibrahim Rugoves, atehere duhna me thane qe ai ka qene personi me i dashur i nanave tona. Nanat, duke e pa se cka po ndodhte ne Kroaci dhe Bosnje, nuk e donin luften. Rugova ishte muzika me e mire per to. Me gjase nanat e dinin se cfare trimash kemi qene...

Kryeministri Hoti: Istogut sot po i kthehet djali i zgjedhur

Kërkesa e kahmotshme e shqiptarëve të Kosovës për mëvetësi u legalizua pikërisht nga LDK-ja dhe kryetari i saj i parë, dr. Ibrahim Rugova. Lidhja me botën perëndimore, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe me vendet e tjera të NATO-s rezultoi vendimtare për shpëtimin e popullit të Kosovës nga...

Eshref Ymeri: Institucioni i mirënjohjes është nderim ndaj vetvetes

E shtrova këtë pyetje si nëntitull për disa arsye që do t’i parashtroj në vijim.Si ka mundësi që shumë personalitete të shquara nga radhët e dijetarëve perëndimorë kanë pasë qenë radhitur në krahun e së vërtetës historike dhe shkencore lidhur me lashtësinë e gjuhës shqipe dhe shteti...

Lekë Mrijaj: Festa e Flamurit i bashkon shqiptarët

Në këtë ditë të sotme festive na bashkon 28 nëntori i vitit 1443, na bashkon zëri i (ri)kthimit të Gjergj Kastriotit Skënderbeut i cili me të (ri)kthyer e çliroi Krujën Legjendare Arbërore dhe e ngriti fuqishëm Flamurin me Shkabë Kuq e Zi.Neve na bashkon edhe Pavarësia...

Kastriot Myftaraj: Kryeministri Rama shitësi i madh i hapësirës publike laike shqiptare

Të gjitha kryeministrat e Shqipërisë të pas vitit 1990, kanë shitur çfarë kanë mundur nga prona publike. Edi Rama ua kaloi të gjithëve duke shitur edhe hapësirën publike laike të Shqipërisë. Hapësira publike është hapësira në zotërim dhe përdorim të të gjithëve, pra rrugët, sheshet, lulishtet, parqet publike etj. Kjo hapësirë...

Frank Shkreli: Ad Multos Annos, Don Pjetër Popaj

Ishte Nëntori i vitit 1985, kur Kisha Katolike Shqiptare, “Zoja e Këshillit të Mirë”, me qendër në Nju Jork, lajmëronte me një njoftim të posaçëm, komunitetin shqiptaro-amerikan të asaj kohe për shugurimin e priftit të ri katolik shqiptaro-amerikan, Don Pjetër Popaj, nga Kardinali i Nju Jorkut, John...

Fahri Dahri: Nga e shkuara vetëm përfitohet

Edhe informacionet që merren nga hulumtimet, janë një element i fortë për të arritur në zbulimet e së shkuarës etnike, krahas degëve të tjera si arkeologjia, antropologjia, historia, gjeografia etj.Për të qenë të suksesshëm në konkluzionet prej hulumtimeve, kërkohet vemendje e kujdesëshme, gjykim...

Fran Gjoka: Jetё e gdhёndur nё vepra

Njё nga figurat mё tё shquara tё gazetarisё shqiptare dhe njёherit edhe tё fushёs studimore shqiptare, ishte edhe shkrimtari dhe gazetari i njohur Nuri Dragoi, i cili u nda nga jeta kohёt e fundit, duke lёnё njё emër të respektuar, bibliotekё tё pasur me libra dhe njё ...

Timo Mërkuri: Dekretet e lavdisë

Kur më 28 Nëntor 2020, pas ceremonisë të Shpalljes së Pavarësisë, në sheshin pranë Muzeut Etnografik, në prani të një  mase të madhe lëvruesisht, këngëtarësh, valltarësh dhe studiuesish të artit gojor shqiptar Presidenti i Republikës zoti Ilir Meta shpalli Dekretet e  vlerësimit me tituj nderit të disa artistëve...

Anisa Ilia: Intervistë me pedagogen Helena Halilaj

Koha në të cilën po jetojmë duket sikur ka permysur çdo gjë, pavarsisht se ne kemi treguar që jemi shoqëri që harrojmë shpejt. Mendoj se kjo situata është nje reflektim mbi disa marrëdhënie dhe njerëz që nuk kishim vemendje sa duhet. Ka një afrimitet mes njerëzve, në komunikim virtual dhe më shumë...

Brahim Avdyli: Reshka e trishtë e jetës

Urdhëroninëpër vargjet e mia, hyni dy a tri herënëpër rrugëtimate kërshërisë, se muanuk më kujtohetku e kam vendosurmësheftas çelësine rrugëtimeve!...

Amantja Kona: Vlera të një shpirti të bukur

Tashmë, Emine S. Hoti është një emër i njohur për lexuesin shqiptar, në Shqipëri, në Kosovë, por edhe për shqiptarët në trojet e tyre në Maqedoninë e Veriut, në Mal të Zi, Çamëri dhe në të gjithë mërgatën. Emineja është e njohur si poete dhe prozatore e talentuar, që trajton me finesë temat bashkëkohore...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora