E diele, 22.09.2019, 09:40 PM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge

Udhëtojmë drejt Xhuxhës së bashku me Frrok Bardhin. Me ndjenjën ende të pashuar për vendlindjen e tij, që nuk e harron, dhe e ka me vete kudo, zbulimi i gurit me piktograme dhe historia e lashtë e trevës, e ka bërë më shumë krenar.- Sa më shumë vitet shkojnë...

Enver Bytyçi: Të vërtetat e Sajmos!

Të gjitha ekranet televizive janë zënë më figurën dhe fjalorin e Sajmir Tahirit. Qëllimi është që ato të përcjellin “të vërtetën e Sajmos”, se ai nuk qenka trafikant, nuk paska shpërdoruar detyrën dhe as ka bërë keq. Thjesht, sipas tij, është dhe mbetet heroi shqiptar në detyrën e ministrit të Brendshëm...

Ymer Keta: Zogjtë e Nanës Shqipe kërkojnë rrënjët

Gjatë gjithë kohërave njerëzit kanë lëvizur. Emigrimi paraqet shkuarjen e popullsisë nga një vend i caktuar  në shtetin Amë jasht shtetit. Shkaqet e lëvizjeve kanë qenë të ndryshme ; të brendëshme dhe të jashtme,të përhershme dhe të përkohëshme,me vetëdëshirë dhe të dhunshme, ekonomike dhe...

Shefqet Dibrani: Paradoksi dhe dogmat ideologjike

Të nderuar Ambasador dhe staf diplomatik, ka 20 vjet Kosova është nën “VËZHGIM TË DREJTPËRDREJT NDËRKOMBËTAR”, por po ndodhin paradokse të llojit të vet, ndërsa për gjendjen e përgjithshme të gjitha palët vlerësojnë se nuk është e mirë. E formulova kështu për të qenë i pranueshëm nga elita patriotike e cila bashkë me juve po e...

Nafi Çegrani: Mullinjtë e Çegranit 300-350 vjeçarë!

Rajoni  i Pollogut jugolindor, gjegjësisht  vendbanimi rrëzë Malit të Thatë ku gjendet Çegrani  dikur  karakterizohet nga pasuria, vlera dhe larmishmëria e trashëgimisë arkitektura tipike  dhe vargimi i mullinjëve për bluarje drithërash, misë, grurë etj. të cilët ...

Demir Krasniqi: Fatime Hyseni – Nëna e tre Dëshmorëve të Kombit

Në vitin Dymijë e nëntëmbëdhjetë ,Në muajin Shtator , më datën tetëmbëdhjetë –Në fshatin Vërbicë , të trimave të vërtetë ,Nëna e 3 dëshmorëve , kishte ndërruar jetë ! Çiftelia ime , nuk del prej dyzenit –Do t’ ia këndoj një këngë Fatime Hysenit !Ishte sinonim i nënës fisnike ,Trimëreshë malësore , mikpritëse besnike...

Petro Çerkezi: Bardhyl Maliqi - Perandoria e Zogjve

Bardhyl Maliqin e njoh që herët, kur hidhte hapat e para poetike në shtypin letrar shqiptar, me ngurim dhe e plot kujdes, si shumë krijues që besonin tek poezia dhe u dashuruan çmendurisht atë, por kurthet na ndiqnin si hije, sepse  të gjithë jetonim në një vend të izoluar totalitar. Krijimtarinë e së kaluarës e helmonin ideologjizimet ...

Qazim Shehu: Territor

Si kokë kali që hingëllin,  mali.Teshtin në tërshërë yjeshRrëqethet  një floknajë pyjesh.Besoj  diçka tjetër ia sjell teshtimën, Dhe hija e jetës që zverdhet përskaj,Hingëllimën…

Përparim Hysi: Anamneza e një adoleshenti "rebel"

Tek e mbarova rrëfimin autentik "JOANA" të Petraq Palit, menjëherë më erdhi në mendja ajo thënia  që kurrë nuk e humbet aktualitetin:" Sikur çdo njeri të ketë mundësi  që të filmojë gjithë çastet e tij të jetës dhe, më së fundi,ta shfaqë atë për ta parë,atëherë sa ka për të qeshur,aq ka dhe për të qarë". Kjo thënie  i rri  këtij libri si qepur...

Neki Lulaj: Ik...!

Ik, sa më larg ik  ti që miqtë  si numra   i ke vlerësuar.Ti që nëpër vite ke dhuruar mashtrime e intriga.Mos e rëndo askënd me dyfytyrësinë e sterruar!Të perëndojë me ty njerëzorja  ku portë është  smira. Miqtë i ke vlerësuar vetëm me numra në tabelë...

Albert Zholi: Lindita Kurti - Melodi shpirti

Libri i ri me poezi “Melodi shpirti” i poetes premtuese Lindita Kurtit vjen para lexuesit i brishtë, melankolik, nostalgjik, thirrës, ëndërrues, premtues dhe plot emocion. Jeta e mërgimit e ka bërë autoren më të ndjeshme, më të brishtë, më delikate, më shprehëse, më elegante në varg por më vizionare në jetë...

Jusuf Zenunaj: Nëse na votoni

Ne të mirë qemë,më të mirë do të jemi,shpëtimin nga e keqjaveç me ne e keni.Na duhet vota juajsi buka në çerep.Nga pësimet mësuam,s'do të jemi sikur vjet."Pêr kokë të fëmijëve...

Zymer Mehani: Nehat Jahiu - Mësuesia si mision

Autori Nehat Jahiu tanimë njihet nga lexuesit tanë me dhjetëra libra. Këtyre ditëve nxori nga shtypi librin e radhës “Mësuesia si mision”, të cilin e ka konceptuar në tri pjesë...

Luan Kalana: Vdekje e gjallë

Cdo gje ne bote do e besoja,te shihja Zeusin ne Toke,te pija kafe me Jezuesin,te vizitoja Juden ne Indi,te shkoja te jetoja ne Shqiperi,me shenjtoren Mother Terezen,te shpetoja te vobegtit shqiptare...

Enver Bytyçi: Pse Albin Kurti takoi Rexhep Qosjen në prag fushate?!

Para dy ditësh Albin Kurti u shfaq në krah të akademikut që vetëm rrogën e merr si i tillë, Rexhep Qosjen. Ishte një lajm surprizë në një kohë kur qytetarët e Kosovës kishin harruar faktin se kreu i Vetëvendosjes kishte si mentor të tij Qosjen. Por ishte gjithashtu një veprim jo i zgjuar i liderit opozitar, që synon...

Kalosh Çeliku: Rufjanët e partive politike

E kam ditur herët, para Lufte (2001), se: në gjirin e Partive Politike Shqiptare i kemi pasur edhe disa rrufjanë me kokën në grazhd partiak, e bythën në policinë e Shtetit të “përbashkët” (Xhadisë). Punë tjetër është ajo histori policore, se: I zgjodhëm vetë si popull, apo na i huazuan “vëllezërit e Njerkës” për “ndihmë” partiake politike...

Fahri Xharra: Arbëreshët e Italisë janë të gjithë shqiptarë

Duhet të jemi shumë syhapur se ç`po ndodhë me ne dhe se çka po shkruhet për ne . Qëllimet janë të ndryshme ; por mua më gërvishtin ato që  mundohen të mohojnë të kaluarën tonë ose bile ta turbullojnë një çikë ,që pastaj t`i mëshojnë si duhet dhe ashtu si duan ata. Ne heshtim , pse nuk dimë apo pse nuk guxojmë të flasim...

Fritz Radovani: Ded Gjo Luli u vra tradhtisht

Për mos me ua shtue gjakderdhjen e vllazënve të vet në këte situatë kausi ballkanik, Ded Gjo’ Luli mori rrugën nga Mazrreku dhe shkoi në Pukë. Kaloi lumin Drin dhe hyni në thellsi të maleve të egra të Mirditës jo, ma pak të lame me gjak për Liri. Atje për tre muej pat përpjekje me forcat e tradhëtarit Esad Pashë Toptani...

Alfred Papuçiu: Vrojtuesit e Plazhit vigjilentë dhe të domosdoshëm

Vrojtuesit e Plazhit jane njerëz të thjeshtë e punëtorë dhe me një profesion mjaft të rëndësishëm, përmes të cilit jo pak herë arrijnë të bëjnë edhe mrekulli! Federata Shqiptare “Vrojtuesit e Plazhit dhe Shpëtimit në Ujë” u ka bërë thirrje të gjitha subjekteve private që marrin në përdorim një stacion plazhi të zbatojnë ...

Klajd Kapinova: Dufi i "nacionalizmit” primitiv dhe vulgar otoman shqiptar

Bekim Femiu (1936-2010), aktori i famshem shqiptar (mbreme ishte ne kanalin televiz HBO, ku shfaq filmi klasik Black Sunday, ku ai luante rolin e nje terroristi islamik nga Libani... qe ishte nder organizatoret e akteve terroriste dhe u vra ne Miami (Florida), nje dite para ndeshjes se Super Bowl futbollit amerikan...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese