E hene, 06.12.2021, 06:04 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Qeverisja Vendore - Dështim i turpshëm

Që nga fillimi i pluralizmit e deri më sot, nëpër bashkitë shqiptare kryetarët ndërrohen njëri pas tjetrit. Kështu, tridhjetë vjet me radhë. Çdo kryetar bashkie ka qenë i kandiduar prej partisë së vet. Çdo kryetar bashkie ka ardhur në pushtet nëpërmjet një fushate parazgjedhore që...

Fritz Radovani: Cafo Beg Ulqini

Shkodra dallohet per dy rryma të ftohta ernash, per veriun që vjen prej Stom Golemit, e pershkohej nepër lagjen Rus dhe, murrlanin e Rrencit, që vinte e shkapetej tek Dugajt’ e Reja të Shkodres per gjoksin e një Burri të njohun dhe shumë të Nderuem me Emnin Cafo Begu, e, që të dyja ktheheshin mrapa…

Fran Gjoka: Intervistë me Prof. Gëzim Tushin, 'Mjeshtër i Madh'

Shoqëria shqiptare po kalon një fazë tejet delicate që po e trondisin jetën tonë të përditshme. Një krizë e zgjeruar në lidhjet dhe marrëdhëniet midis njerëzve, të shoqëruara me dhunë, krime, vrasje e vetëvrasje që kanë krijuar klimën e një neurotizmi social të përgjithshëm. Por përveç këtyre dukurive...

Gjokë Dabaj: Si ramë kaq poshtë!

Gjëja e parë që më ra në sy (dhe s’kish si të mos i binte në sy secilit prej nesh, se prandaj i kemi sytë), ishin pamjet e flamujvet në sfondin e samitit dyshtetesh: Republika e Shqipërisë-Republika e Kosovës. Po mblidheshin për të bashkëbiseduar qeveritë e dy shteteve të të njëjtit komb, por flamujt e tyre ishin aq të ndryshëm...

Viron Kona: Buka dhe liria

I keni parë ju n`pranverë fushat me grurë,kur fruti i tyre verdhon e ato shushurijnë?Po lulëkuqet, balerinat trupgjata si lastarë,ngjyrëkuqet si gjaku,që simbolizonë lirinë? Gjithnjë n`fushat e grurit ka dhe lulëkuqe,bashkë me të lashtat rriten pranë e pranë...

Kalosh Çeliku: Kështu siç jemi dalldisur nuk na do as vetë Zoti

E vërtetë, na vriten rrugëve shqiptarët, dhe burgjeve. Përmëtepër, na digjen njerëzit edhe jashtë Atdheut. Përderisa, ju i luteni Zotit me pesë vakte dhe me magafonë nëpër minare të xhamive, pa Flamurin Shqiptar kuqezi. Edhe, dilni ta falni namazin edhe në rrugë para kalimtarëve të vendit dhe turistë të huaj, se: nuk keni xhami?!...

Përparim Hysi: Kulaku dhe Veterani

Të dy i kam njohur. Kulaku jetonte në fshatin ku banoja dhe,për të qenë më i përdrejtë me lexuesin,kisha të bëja në lidhje të vjetra familjare me të. Ky,Kulaku, është ai që flet,përmjet meje, në tregim. Veteranin,së pari, e kam njohur nga libri se ka bërë emër në LNÇL. Ka qenë një komandant trim dhe popullor...

Kadri Tarelli: Shpend Topollaj fton miqtë në kuvend!

Pak dit më parë, në javën e dytë të vjeshtës së tretë, 2021, Shpendi Topollaj botoi librin e tij “Flisni miq”. (Kritikë letrare, publicistikë), i fundit në radhën e botimeve që nuk rreshtin, si në kohë qetësie aq më shumë tani në rrëmujë pandemie.I mirënjohuri kritik Fatmir Minguli...

Shefqet Dibrani: Sintagma e xhelozisë në një krijim lirik

Poezia e Qëndresë Shalës, e përmbledhur tek libri “PRITJA JOTE JAM” sjell segmente lirike në kërkim të formës, edhe asaj poetike, përkatësisht të metodave shprehëse me të cilat ndërtohet poezia, “veçanërisht ajo shquhet për kultivimin e lirikave origjinale”, ka theksuar poeti dhe kritiku letrar Ramadan Musliu...

Fahri Xharra: Kultura e Vinçës dhe historia e shkruar shqiptare

Kultura e Vinçës nuk është zorrë qorre e historisë sonë por ndoshta janë mushkëritë apo zemra e kësaj historije të ngratë të vjedhur e të stërvjedhur, të përvehtësuar e të shkruar sipas nevojave të ardhacakëve që u bënë ” patron” në tokën e huaj falë rrethanave...

Gjon Keka: Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës

Një udhëpërshkues i cili gjatë qëndrimit në Iliri(Arbëri) dhe vendet tjera përreth në vitin 1820 shkruan kështu për shqiptarët:„Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës dhe kjo është në përgjithshësi. sa është e pamundur të shohësh trupat e ushtarëve që nuk kanë një mandolinë dhe këngëtar...

S. Guraziu: Një burrë e një grua, n’mes të Parajsës, dhe s’merren vesh!

Kuptohet, për besimtarët Zoti s’rri “fshehur” diku prapa reve, mirëpo duke qenë trans-universal, për njeriun është i pakapshëm, i padukshëm, i pakapërthyeshëm. Si ilustrim (na duhen shembujt) le t’ia fillojmë me ndonjë shembull – psh., sipas besimtarëve të krishterë, Zoti veç e ka “zbuluar veten si trinitet”, si nje trio...

Florim Zeqa: 'Kodra' gjithmonë pranë jush!

Me të afruar festat e fundvitit, mërgimtarët fillojnë përgatitjen e valigjeve për vendlindje, kurse në anën tjetër edhe kompanitë e udhëtimeve bëhen gati për t’i përballuar fluksit të madh të udhëtarëve.Pothuajse nga secili shtet evropian...

Sotir Athanasi: Romancë nën Harkun e Triumfit

Ai s’qe thjesht një vështrim, por vetëtimë e nisur nga matanë kaltërsisë përqendruar në ato qelqe, të cilat si pickimin e bletës, tejet ëmbëlsisht provova. Por kur ula kryet në dritarezën çark, kuptova se ishin në të vërtetë dy shigjeta të ngulura thellë në kraharorin tim. Prandaj ndjeva dhimbjen e një lëkurëkuqi...

Luan Kalana: Shqipëria - Ndrit në errësirë !

-Do e marr Diellin,do ta fsheh,pa lindur,ta fus në xhep,mos bëjë dritë,ta mbuloj me re,te jete dita e nata erresirë,edhe Henen naten,ta fus nen sqetull,per armiqte e tradhetaret e pa besë,të huaj edhe "tonit" merecenarë" ,edhe tendi bukeshkelur ti qit sytë,që lehin hapur e komplote,natë e ditë...

Nikë Gashaj: Islamizmi dhe politika

Njohjet nga shkencat politike tregojnë  se në periudhën e hershme të islamizmit ka mbizotërua qendrimi se religjioni është çështje politike, kurse politika çështje religjioze.Xhamia ka qenë hapësirë jo vetëm e shenjëtë, por dhe politike sepse në të janë diskutua të gjitha çështjet jetësore të bashkësisë shoqërore përkatëse...

Jahja Drançolli: Nga historia jonë e lashtë ekonomike

Nga historia jonë e lashtë ekonomike: Dihet se Skënderbeu kishte depozituar një pjesë të thesarit të shtetit në banka të ndryshme të shteteve mike të Arbërisë. Sipas dokumentit të postuar, kancelari financiar i Heroit kishte tërhequr nga thesari i Republikës së Raguzës një shumë prej 1000 dukatësh!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora