E enjte, 01.12.2022, 11:23 PM (GMT)

Nexhmije Mehmetaj: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në Gjenevë

Të shtunën më 26 nëntor 2022 shoqatat e mërgimtarëve shqiptarë Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH) “Naim Frashëri”, Komuniteti Shqiptar në Gjenevë ,  Ansambli “Gëzuar ” dhe Rinia Kontakt organizuan një festë të madhe në mjediset e Sallës së Festave në Avanchets të Gjenevës...

Frank Shkreli: E keqja nganjëherë fiton - Sometimes evil wins!

Ja edhe sivjet, për herë të dytë, (There she goes again), Juri Kim e ambasadës amerikane në Tiranë uron “Ditën e Çilirimit të Shqipërisë me data 1944-2022. I bie 78-vjet Shqipëri e “çliruar”, e lirë, sipas saj, përfshir periudhën prej pothuaj 50-vjetësh nën regjimin e diktatorit komunist, Enver Hoxha. Të lumtë, zonja Kim...

Arbana Xharra: Në krye të shtetit është një demagog mashtrues

O Albin Kurti boll ma thure vargje, Kosova s’ka nevoje per poet ne krye te shtetit, por per nje dore te forte qe i mbron qytetaret e saj, e qe e forcon shtetin. Paske ndjere keqardhje e dhimbje, po ti a je kryeminister a cka je??? Paske raportu per rastin sikurse nje gazetar i terenit. Ti me qellim nuk je marre ne kete postim...

Florim Zeqa: Rreziku nga zbrazja dhe asimilimi!

Zbrazja e trojeve etnike dhe asimilimi në Diasporë janë dy rreziqet më të mëdha të këtij shekulli për shqiptarët. Përderisa, largimi masiv i popullatës shqiptare drejt vendeve perëndimore ka ndikuar në zvogëlimin e popullatës në trojet etnike, integrimi i shfrenuar në vendet evro-perëndimore rrezikon tretjen dhe asimilimin e shqiptarëve...

Kastriot Dervishi: "Peshoj 49 kilogramë"

Sulejman Sulejmani, shqiptar nga Kosova, ardhur në Shqipëri në vitin 1957 sepse “nuk pëlqente politikën shoviniste e antimarkiste të grupit të Titos”, ishte vendosur në Seman, atje ku patia degdiste me neveri e pa respekt shqiptarët e Kosovës. Në prill 1961, shkruante ndër të tjera Kryeministrisë mbi hallin e tij...

Kimete Berisha: Ruaju! Shqiptarët janë xhelozë!

Shqiptarët janë xhelozë.Xhelozia si ndjenjë sekondare është primitive dhe kur është patologjike hyn te sëmundjet mentale....Kur të duket se dikush po ta merr atë që është e jotja: e njeriu s'mund të jetë i joti.Ti mund të çmendesh nga mërzia, por njeriu pronë nuk bëhet...

Fritz Radovani: Shqipnia asht si oborri i Pilatit

Si sot na ushton ndër veshë zani i përbindshit të Shtetit Shqiptar, thirrjet e virrmat e fjalimit programatik të 6 Shkurtit 1967, të pasueme me brohoritje e duartrokitje nga turma e kriminelëve gjakatarë, komunistë e spijunë të Sigurimit të Shtetit, në shpalljen ma të turpëshme...

Këngëtari Shaban Krasniqi realizon këngën e radhës - “Nuk vdes poeti”

Këngëtari shumë aktiv e produktiv, Shaban Krasniqi, i cili u prezentua me sukses edhe në Festivalin presitigjioz “Zambaku i Prizrenit 2022”, mbajtur para disa ditesh, në nderim të 22 Nëntorit, Ditës së Alfabetit shqip, prezentoi projektin e radhës, këngën e video klipin me titull - “Nuk vdes poeti”...

Nikoleta Kovaçi: Per Duan qe duan ta perdorin e sduhet te perdoret!

Personalisht me gzon çdo arritje shqiptaresh sidomos kur bahet fjale ne gara te medha! Dua Lipa asht yll nderkombtar e me gzon, sigurisht ecja e saj asht veç merite e saja personale! Edhe ardhja ne Shqipni prape me gzon! Edhe dhania e koncertit e mbushja e sheshit me fansa, teserexhinj, hallexhinj, patronazhiste...

Ndue Ukaj: Të gjithë duhet të themi ngapak "për fajin tim..."

Përballë këtij krimi barbar që ka ndodhë në QKUK, ku është vra një grua shtatëzënë dhe një foshnje në krahërorin e saj, të gjithë duhet të themi ngapak "për fajin tim..."Dhe vërtet të pendohemi.Përballë kësaj barbarie duhet pak fjalë...

Kalosh Ҫeliku: Me një ka zgjedhe nuk lërohet ara e Babait

Unë, nuk ika. U arratisa në ShkupPas grave. E, as pas partive politike:U dalldisa librave. Poezisë. LirisëDëllinjave, strukur te “Parku i grave. Unë, nuk u arratisa: as në PrishtinëPas Grave besnike. Vendeve punës:Po, pas librave. Poezisë. Dashurisë...

Atdhe Geci: Poeti, Muza dhe Libri

Libër, jam  gjak  hyjnor  i  të  lashtëvejam flaka e pellazgëve  nëpër  kohërajam fryma re e kallinjve nëpër ylbere,jam vëlla i Pirros  e i Gjergj Kastriotit.Libër, e ndiej muzën e pastaj shkruaj,e ndjej muzën  e  lëndën letrare të saj,muza e di saktë  sa zjarr t´i vë këngës...

Kozeta Zylo: Dita e Pavarësisë së Shqipërisë në New York

Në mjediset e LiGreci's Staaten Restaurant në Staten Island, Komuniteti Shqiptaro Amerikan u mblodh për të festuar 110 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.  Mjediset të rregulluara me simbolet e Flamurit tonë Kombëtar, kuq e zi e bënin dhe më festive këtë ditë të shenjtë Kombëtare.  Mbrëmja u organizua...

Kolec Traboini: Uleni flamurin në gjysëm shtizë!

Nderoni e kujtoni 7 mijë shqiptarë të ekzekutuar nga diktatura komuniste. Pushtimi nuk është çlirim.Me 29 nëntor 1944 filluan ekzekutimet e atdhetarëve nga bishat e komunizmit. Nga 5, 8 apo dhe 11 të ekzekutuar në ditë në murin rrethues të Varreve të Rrmajit në Shkoder. Lumi Kir u skuq prej gjakut të atdhetarëve...

Florim Zeqa: 110 vjet ndarje e shqiptarëve!

Edhe 110 vjetori i pavarësisë së shtetit shqiptar i gjeti shqiptarët të ndarë dhe përçarë si asnjëherë më parë. Është ky një festim i gjatë i ditëlindjës së shtetit shqiptar, njëherit është një histori e gjatë, sa e lavdishme dhe krenare, po aq e dhimbshme dhe trishtuese e ndarjes së shqiptarëve në disa shtete...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora