E hene, 30.03.2020, 06:49 AM (GMT+1)

Saimir Lolja: Piri, Epiri, Gjergj Kastrioti Prijësi i Albanias dhe Epirit

Piri ishte një qytezë malore që nga lashtësia e tej largët e deri kur hordhitë osmane të Errësirës u derdhën mbi trojet arbërore. Vendndodhja e tij është afër fshatit Zhulat të Gjinokastrës.Gazetari Marin Mema i shfaqi rrënojat e asaj qyteze të munguar në histori në pjesën “Gjurmë Shqiptare – Zbulimi i madh që ndryshon...

Azgan Haklaj: Bajram Curri - Anteu i shqiptarizmit, maratonomaku i lirisë

Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).Ai jetonte në Libi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu...

Xhelal Zejneli: Virgjili - ''Eneida''

Publie Virgjili Maroni (Publius Vegilius Maro, 70-19 para K.) është poet i madh epik i letërsisë romake. Të dhëna për jetën e tij gjenden tek autorët e lashtë. Lindi në fshatin Anda afër Mantovës në veri të Italisë. U shkollua në Kremonë, në Medionalum (Milano) dhe në Napoli. Mori njohuri për gjuhën greke, për filozofinë...

Zeqir Lushaj: Varret katolike

Sa të mençëm katolikët!Varrin, e bëjnë si shtëpi. Me derë…, dritare…, rafte…,Aty të presin pa asnjë bezdi ! Guxova, u futa në një varr familjar,Mu duk se vdekjen e njifja më parë...

Alfred Papuçiu: Covid-19 dhe spektri i mungesës së ushqimit

Në këto ditë të Covid-19 po vërehet një fenomen jo i zakonshëm. Nga njëra anë, konsumatorët janë duke bastisur raftet e produkteve ushqimore dhe shtetet po krijojnë stoqe.  Nga ana tjetër, disa vende prodhuese po kufizojnë ose madje ndalojnë eksportet. Kjo gjë  shkakton panik midis konsumatorëve dhe rrit çmimet...

Ajne Iberhysaj: Ti jeta ime

Ditët sikur tokës i bien grushtKufijtë e dashurisë janë brenda neshPuthjet e ngrohin edhe humnerën e ligëDo ikë një ditë kjo ekspeditë frikeNë çdo frymëmarrje marr ajrin tuajEdhe buzëqeshjes i japë ngjyrëMes librave e kall vetenE gjej edhe shpresënJam aty buzë errësirës e dritë më keMe durim...

Dedë Preqi: Askush nuk do ua fali

E shikoi gjithë bota teatrin e absurdit në Parlamentin e Kosovës, dy parti në pushtet LVV dhe LDK, e rrëzuan njëra-tjetren, jo përshkak të keqmenagjimit në qeverisje, ndoshta treguan edhe shembullin më të mirë deri me tani, por përshkak të krimbave të qelbur, që kanë pasion rrëmimin e trungut vet...

Bardhosh Gaçe: Albert Zholi - Hiret e një gruaje bionde

Libri me tregime “Hiret e një gruaje bjonde”, me autor Albert Zholin ka dicka ndryshe. Autori është i njohur për librat e tij publicistikë, për analitikën e kujdesshme mbi problemet e emigracionit dhe për dy vëllime me tregime. Është  eksperienca e gjatë në fushën e letrave  që e kanë mbarsur autorin me ide të reja...

Fahri Xharra: Mos, mos, mos!

Lundrimi nëpër histori më tregon se sa i vjetër jam në këtë tokë dhe njëherit m`a  mundëson t`i tregoj  brezave t` ardhshëm se jemi këndej pari  të parët ( e jo si e tha Presidenti serb: hiq më shumë se 50 vjet )  apo jemi kënde pari edhe para ardhjes së turkut  ( 1389 , si e thonin hasankaleshat që ishim vetëm...

Ilmi Veliu: Simboli i plisit shqiptar është vendosur edhe te pllaka e varrit

Kësula (Kapuçi-Çelesha) shqiptare është e vjetër sa edhe vetë shqiptarët dhe në lashtësi ka pasur rolin e një simboli të shenjëtë. Atë e hasim në piktura e skulptura të kohës Pellazgo-Ilire. Duke krahasuar te gjitha kësulat që janë perdorur e që vazhdojnë të përdoren në botë, konstatojmë se vetëm kësula shqiptare...

Hilmi Gashi: Arban Abrashi, një forcë që mbron rugovizmin

Ditë më parë, Arban Abrashi, antar i Kryesisë Qendrore të LDK-së dhe deputet i Parlamentit të Kosovës, kreu një vizitë pune të suksesshme në Gjermani, e cila në dekadat e fundit ka qënë e mbetet një nga vatrat më të rëndësishme e më të fuqishme të veprimtarisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës përsa...

Neki Lulaj: Ndarje së gjalli

Jetojmë të ndarë si me mur në të njëjtin qytetPa u takuar me duar dhe me sy pa u parë.Ti rinohesh si lulet e gjethet në degëUnë plakem çdo orë çdo ditë e çdo javë Ç’qënka kjo çudi e jetës që po jetojmëNë karantinë, mes katër mureve të bardhëO dashuri e gjyshit vetëm me fjalë bisedojmë...

Agim Aliçkaj: Letër e hapur Presidentit Amerikan Donald J. Trump

I nderuari Zoti President Trump,Më vjen shumë keq, që më duhet të ju drejtohem për një çështje krejt tjetër, në këto momente të vështira, kur jeni të angazhuar me tërë qënien për shpëtimin e popullit amerikan dhe të mbarë botës nga virusi katil covid-19.Para tri dekadave, si mijëra shqiptarë të tjerë nga Kosova u detyrova...

Përparim Hysi: Për bukë të rrah dhe unë!

Ngjarja ka ndodhur në kohën e diktaturës, kur çanim  bllokadën imperialisto-revizioniste ose, për të qenë më i saktë: kishim kantandisur si akrepi që jep e jep dhe zë kafshon bishtin e vet, deri sa ngordh. NGaqë kishim vetëm, për të qendruar apo për të bërë sikur qëndronim në këmbë, mendja përçude e "udhëheqësit të madh" ...

Edison Ypi: Rruga e Duçes

Rrugët tona janë rrugë ushtarake, rrugë lufte, rrugë të ndërtuar nga pushtuesit. Njëra nga këto rrugë lufte është e jashtzakonshme.Janë të njohura pamjet filmike që tregojnë rropatjet e ushtrisë italiane nëpër dimër, dëborë, baltë dhe suferinë, me mushka dhe topa ...

Gjon Keka: Dr. Ibrahim Rugova dhe ndërtimi i raporteve me SHBA dhe BE

Lidershipi është njohës i identitetit, i kulturës dhe i rrënjëve të vërteta të vlerave të një kombi. Ai nuk është vetëm timonier i shtetit apo i popullit të tij; para së gjithash, ai është edhe sytë, veshët, goja, ndjenjat dhe vullneti i popullit të tij. Me anë të kësaj ai tregon se është i lidhur me popullin e tij...

Nikë Gashaj: Udhëheqësi politik

Supozimet vetiake për rolin e udhëheqësit politik zakonisht përcaktohen si aftësi personale për të ndërmarr iniciativa në situata shoqërore, për të planifikuar dhe organizuar aksionin dhe siguruar bashkëpunim. Andaj, mund të dallohen disa vetijë qenësore të cilat ndikojnë në sjelljet e udhëheqësit, sikurse janë...

Keze Kozeta Zylo: Dua të vdes bukur, jam Njeri

Unë dua të vdes bukur,Sepse bukur i kam nderuar të tjerët në çastin e mbramë.Une dua të vdes natyrshëm, sepse natyrshëm më lindi nënëmira Liri.Une i urrej helmet toksike, sepse fjala ime ka rrjedhur vetëm mjaltë,Une i përbuz politikanët e paskrupullt, sepse ata janë helmi ynë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese