E merkure, 15.07.2020, 01:45 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Ernest Koliqi

Prozatori më i madh dhe më fuqishëm i periudhës së pavarësisë, Ernest Koliqi (1903-1975) lindi në Shkodër më 20 maj 1903. Është bir i Shan Koliqit dhe i Age Cuk Simonit. Mësimet e para Koliqi i mori në Kolegjin Severian të Jezuitëve. Në vitin 1918 i ati e dërgoi për shkollim në kolegjin jezuit “Cesare...

Sinan Gashi:’’Burgu’’ letrar i një krijuesi

I lënë në harresë ose herë i lavdëruar së tepërmi deri në adhurim e herë i skejuar deri në heshtim, krijuesi Haki Stërmilli (1895-1953) është ai që la dëshmi shkrimore më se tetë vepra që kanë komunikuar me lexuesin (“Dibranja e mjerueme”, dramë historike katër pamjesh, Mbrothësija, Tiranë 1923...

Kadri Tarelli: Mit’hat Frashëri në librin “Plagët tona”

Është një libër i vockël, me rreth 61 faqe, pra një broshurë që mund të mbahet në xhep, për ta shfletuar në çdo vend e në çdo kohë. Një botim i hershëm i vitit 1924, nga i dituri Lumo Skëndo, pseudonimi i Mit’hat Frashërit.Rrethanat që më bënë të njihem dhe ta kem në dorë këtë “Margaritar” të mbuluar...

Edison Ypi: Kurrë

Kurrë nuk i kuptova. Kurrë nuk i durova. Kurrë nuk i mora seriozisht. Kurrë madje nuk më është dukur se kanë ekzistuar. Kurrë nuk na rrahu e njëjta erë. Kurrë nuk na lagu i njëjti shi. Kurrë nuk na terri e njëjta natë. Kurrë nuk na zbardhi e njëjta ditë. Kurrë nuk na ngrohu i njëjti diell. Kurrë nuk na zbehu e njëjta hënë...

Enver Bytyçi: Beogradi nuk dëshiron as dialogun, as integrimin në BE!

Po bëhen shumë ditë që protestues të shumtë në Beograd mblidhen te parlamenti dhe demonstrojnë me dhunë kundër, siç ata e quajnë, masa izoluese të Vuçiç në kohë pandemie. Këto demontrata u shitën fillimisht si përpjekje për "demokraci", si "luftë kundër izolimit", si "kundërshti ndaj autoritarizmit të...

Prend Buzhala: Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala

Shkoi në përjetësi Bashor Gegë Buzhala (19 mars 1948-11 korrik 2020). Jo vetëm për familjen e ngushtë e të gjerë, por për lagjen e vëllazërinë Buzhala (Çabiqi, Klinë) ishte lajm i pikëllueshëm ndarja nga jeta. E ka njohur një rreth i gjerë miqsh e qytetarësh jo vetëm nga komuna e Klinës, por edhe më gjerë...

Albert Habazaj: Një pishë e ndezur kombëtare

Një atdhetar i çmuar nga Himara jonë, [poet dhe pedagog historie] docent Odise Çaçi po i flet kohës me zërin e gjakut e të shpirtit …Që nga data 30 shtator2009 deri më sot e në vijim, çdo mëngjes unë  përshëndetem, sa hap Bibliotekën e Universitetit ku punoj, me librin “Kënga ime je Palasë”, sepse...

Eshref Ymeri: Një shqetësim i drejtë i Profesorit Thanas Gjika

Disa kohë më parë pata lexuar analizën e Profesorit me titull “Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë përgjithmonë” dhe variantin e pasuruar të saj, të botuar më 13 korrik në portalin “Fjala e Lirë”, me titullin “Në vend të polemikës me z. Auron Tare”....

Përparim Hysi: "Lincencë" për ta shijuar jetën

Kur mbarova së lexuari romanin "Kthesa" të VALENTINA HYSIT, e kuptova se sa rëndësi ka që një shkrimtar të shkruajë për ndjenja që i ka provuar vet. Se në raste të tilla (pra,VALENTINA HYSI për ç'shkruan,i ka provuar vet),nuk shkruan më pena,por vërshojnë kujtimet ashtu siç janë dhe,pastaj, a je më i zoti që të ndalesh...

Thanas Gjika: Në vend të polemikës me z. Auron Tare

Botimi i shkrimit të z. Auron Tare në faja “Peizhazhe të fjalës, New York dhe mendimet e tij shprehur në TV në Tiranë lidhur me “gjynahet agjenturore” të krijuesve brilantë shqiptarë Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, më shtynë ta rishikoj e plotësoj esenë “Dy kulturat e shoqërisë shqiptare nuk mund të bashkëjetojnë...

Andon Dede: “Mysafiri” i largët

Një moment tjetër që unë rashë në kontakt me Amerikën, pak më direkt, qe kur filluan të lejohen të vijnë për vizitë në Shqipëri, të mërguarit. Kurreshtja qe tepër e madhe; nuk e tepëroj po të them se ata ne na ngjanin jo sikur vinin nga një kontinent i largët i përtej oqeanit, por nga një planet tjetër. Propaganda...

Edison Ypi: Arratisja

Të gjithë donin të arratiseshin. Të shumtët ëndërronin, disa shpresonin, pak niseshin, edhe më pak ja arrinin.Ata që e "çanin ferrën" numuroheshin me gishtat e dorës.Prej atyre që niseshin, shumica, pasi përgjakeshin mbi telat me gjëmba ose shqyheshin nga qëni i kufirit...

Albert Zholi: Kur jeta ideohet si “Dy udhëtarë”

Libri i ri me poezi, rrëfenja dhe ese “Dy udhëtarë”,   i poetes Buqa Softa, vjen  si një fllad mëngjesor buzëdetit, në këtë kohë ku “Covid-19” duket se i ka pezmatuar njerëzit. Por ndryshe ndodh me poeten. Ajo e largon zymtësinë, frikën, ngushtësinë, nënshtrimin, pesimizmin, dhe provokon një jetë ndryshe...

Resmi Osmani: Takim me mbretin

Ju mund të mos e besoni, por unë e takova mbretin.Ndodhi ne vjeshtën e pare të motit 1946.Ende kalama buzëqumësht, pa mbushur shtatë vjeç, sa kisha nisur klasën e parë të shkollës fillore. Mësuese Hedija,kish nisur të na mësonte shkronjat e para. Shkollën e mbaronim para dite dhe më...

Viron Kona: Kujdes miqtë e mi!

Stamboll, korrik 1982. Turneu kishte përfunduar. Kishte përfunduar me sukses të plotë. Tashmë merrja frymë i lehtësuar nga  pesha e përgjegjësisë që më kishte shoqëruar gjatë gjithë kohës që dhamë koncertet tona. Tani s`na mbetej gjë tjetër veçse të niseshim drejt Shqipërisë sonë. Dolëm të gjithë...

Prend Buzhala: Kultura, zgjerim i mendjes dhe i shpirtit

Po, bota moderne tashmë e ka krijuar dialogun ndërkulturor, respektin ndaj diversitetit, kulturën e tolerancës, ndërkohë që njerëzit (dhe kombet) gjithnjë e më shumë ndërlidhen njëri me tjetrin. "Kultura është zgjerim i mendjes dhe i shpirtit" do të thoshte Jawaharlal Nehru. Tashmë në...

Frank Shkreli: Diasporë, heshtja nuk të ka hije!

Ka një javë që Auron Tare ka botuar të ashtuquajturin "punim", famëkeq tashti, në portalin "Peisazhe të fjalës", me qëndër në New York, në të cilin akuzohet Ernest Koliqi dhe Martin Camaj, dy nga personalitetet më të njohura të diasporës së vjetër anti-komuniste, si bashkpuntorë të agjencive sekrete ndërkombëtare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora