E merkure, 28.10.2020, 11:38 AM (GMT)

Gjon Keka: Historia e gjuhës dhe artit të shkrimit

Arti i të shkruarit është arti i shprehjes së mendimeve tona përmes shenjave. Para se të shpikej shkrimi,mbilleshin pemët, ngriteshin grumbuj gurësh, altarësh dhe kolonash si dhe bëheshin festivale e lojëra, këto dhe shumë të tjera gjëra simbolike ishin mjetet me të cilat njerëzit e popujt donin të ruanin...

Bardhyl Maliqi: Bashkëjetesë e shndritshme e Naimit me atdheun

Janë shumë të rrallë emrat e autorëve që bashkëjetojnë me emrat e veprave të tyre dhe krejt të veçantë ata që mishërohen te Atdheu i tyre. I tillë është padyshim Naim Frashëri. Kujtojmë emrin e këtij festivali poetik, jetëgjatësinë 24 vjeçare të tij, shqiptojmë “Ditët e Naimit” dhe menjëherë kujtojmë çka...

Mero Baze: Telebanizmi kërkon një përgjigje shtetërore

Ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, po përballet me një fushatë linçuese nga përfaqësues zyrtarë të klerit mysliman në Kosovë dhe më tej, për shkak se ai ka shpërndarë një raport të gazetës franceze “Le Figaro”, në të cilin bëhej një kronologji e ngjarjeve lidhur me masakrat që kanë...

Rexhep Shahu: Gurë të çmuar në gjerdanin e lirisë

Liria vjen nga gjaku i dëshmorëve, nga gjaku i bijve të Kosovës, ne na duhet ta ruajmë si sytë, si jetën tonë. Dhe të mos abuzojmë me lirinë.Luftë askush askund nuk bën përditë. As beteja në kohë lufte nuk ka përditë. Por beteja për ruajtjen e lirisë së fituar nga gjaku i shqiptarëve dhe lufta e miqve...

Fritz Radovani: Maska e At Gjergj Fishtës

Ishte viti 1962.., sikur flitej se mund të “rikthehej” At Fishta.U bane edhe disa mbledhje në Shtëpinë e Kulturës në Shkoder me krijue këte pershtypje, po nuk mund të besohej se mbas gjithë asaj shtergate kunder Tij, mund të ndigjohej ushtima e Atij zanit...Erdhne dhe personalitete nga Tirana per atë qellim...

Poezi nga Blerim Rrecaj

Ca qenë enden arave të lëruaraE livadheveMë tej dy lejlekëThëllëza fushe ndezin vetëtimthi motorëtIkin shumë shpejtNjë pilivesë bart një fije bar të thatëCa korba këtuMë tej ca pëllumba duke fluturuNjë tufë e madhe delesh duket atje largKëtu një flutur e verdhëAndej një flutur e bardhë...

Florim Zeqa: Kur vjedhet shteti, varfërohen qytetarët!

Kosova ka nevojë për një subjekt të ri politik, sikurse njeriu që ka nevojë për thithjen e ajrit të pastër. Pasi tanimë jemi të ngulfatur nga një politikë disfatiste dhe e pashpresë për qytetarët e Kosovës.Duhet dhënë hapësirë të gjithë atyre që e duan me zemër dhe me ...

Aurel Dasareti: Terrori fetar është më barbar

Feja, marrëdhënia e njerëzve me diçka jashtë realitetit, të cilën ata e konsiderojnë të shenjtë. Askush nuk bën një vepër të keqe në një mënyrë aq dashaligëse, të përkryer, patëmetë, me entuziazëm dhe me një buzëqeshje fillzezë, si kur bëhet nga bindja fetare...

Adil Fetahu: Ambasadori gjerman e fshikulloi Daçiqin

Në video-seancën  virtuale të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, që u mbajt më 21 tetor, në të cilën u shqyrtua raporti gjashtëmujor i Sekretarit të Përgjithshëm, Guteresh, për punën e Misionit të KB (UNMIK) në Kosovë në periudhën 16 mars deri më 15 shtator 2020,-  për t’u mbajtur mend...

Pierre Jourde: Për myslimanët që i kundërshtojnë karikaturat e Muhamedit

Të nderuar bashkëqytetarë myslimanë,Mos ta mbulojmë fytyrën: ekziston një problem. Aq të vdekur, aq dhimbje thjesht për karikatura. Si erdhëm deri në këtë pikë ?Në fund të Mesjetës, të gjitha vendet e krishtera dhe myslimane jetonin nën regjimin e njëjtë të jotolerancës. Një dyshim i...

Shkrimtarët: Një humbje e madhe për letërsinë tonë

Ramadan Musliu (u lind në fshatin Beguncë, komuna e Vitisë, më 31 maj 1954) është ndër shkrimtarët tanë bashkëkohorë të shquar. Veprimtarinë e tij letrare e dëshmoi kryesisht në dy fusha: si poet dhe si studiues i letërsisë, ku dha një ndihmesë të rëndësishme për pasurimin e poezisë sonë dhe të studimit letrar...

Xhemal Ahmeti: Fetë dhe shqiptari

Islami pa shqiptarin nuk mbijeton në kulturosferën e të fundit. Shqiptari me të apo pa të ka qenë mijêra vjet aty dhe do të mbetet. Me këtë dua të them se identiteti  shqiptar është etnokulturor specifik, ai nuk ështê ngritur me asistencën e religjioneve, si plotë tjerë, por mbi premisa komplet tjera...

Ndue Dedaj: Një fundjavë në Pukën turistike

Kemi qenë herë pas here në Pukë dhe kemi parë se si qyteti po ndryshonte dita-ditës. Ishim dhe në ditën e panairit të prodhimeve bujqësore të agroturizmit, në fillim të tetorit. Fotografia më e bukur që bëmë atë ditë ishte ajo e fëmijëve që luanin me biçikleta rrugëve e shesheve të qytetit shtruar me pllaka, aty ku deri...

Vladimir Shyti: Kur ndërrohen xhaketat

Vërtetë në katalog jeni burra ,Siç janë qen njësoj,që vetëm lehin,Bulldogu dhe zagari i zgjebosur,Qen i bariut dhe kotele e zonjës,Langoj i gjahut dhe këlysh të verbër,Të cilët shquheni për cilësi të veçantë,Dhe kjo u jep tituj e grada...

1946/Aranit Çela: Kosova e vendosi vetë fatin e saj

Nga Kastriot DervishiNë vitin 1944 revista e jezuitëve “Leka” botoi një studim në lidhje me të drejtat e Shqipërisë etnike. Ky ishte një punim historik, i cili mendohej të ishte gatshëm për çdo rast nëse shteti shqiptar do paraqitej në konferencën e paqes. Në procesin tërësisht të montuar ...

Neki Lulaj: Të gjithë

Të gjithë kemi nga një fat te fshehurQe mund ta marrim kur te duamNuk është  jo,ne kopshtin e AdamitAs ne gjitë e Evës  mollë e ndaluar Të gjithë e kemi nga një mëkatQe heshtë thellë nen sqetullat e mendjësPor te gjithë kemi shumë deshira...

Reshat Nexhipi: Rrallë gjen sekt fetar si bektashizmi shqiptar

Rast që të  paraqitem me këtë tekst  është 120 vjetori  ndarjes nga jeta të Naim Frashërit, i cili, përveç si patriot dhe poet i pa zavendësueshëm, ka lojtur rolin kryesor edhe për afirmimin e bektashizmit shqiptar dhe një ndër bektashinjtë më të shquar në botën shqiptare. Përndryshe, shënimet e këtij teksti, janë të nxjera...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora