E diele, 07.03.2021, 09:44 AM (GMT)

Agron Tufa: Dy kalorës të vrerosur për “erzin” e vrasëses Diana Çuli

Pas mbrojtjes së hapur të Beti Njumës (ndonëse krejt të paefektshme), që i bëri vrasëses së poetëve, nuk munguan në shtyp dhe siluetat pak më të vonuara të hidalgove të shtypit në mbrojtjen dhimbsurake të Çulit. Ka pasur publikisht mbrojtës të personave që kanë bashkëpunuar me sistemin me justifikimin banal...

Pajazit Hajzeri: Gjendja agrare në Arbëri sipas burimeve bizantine

Punimi “Gjendja agrare në Arbëri sipas burimeve bizantine" është një temë e cila sjell ndër vete disa probleme të përgjithshme si të ekonomisë, shoqërisë, pronës etj, në trevat Iliro – Arbërore.Të dimë për gjendjen ekonomike në Arbëri gjatë mesjetës, duhet t'i referohemi kryesisht burimeve bizantine dhe tek autorët bizantinë...

Gjovalin Muzhani: Konsile Muzhani

Lindi ne Shkoder me 17-IX-1892. Vajza e Mikel Muzhanit  femija i 4. Familja e pagezuene me emertimin Antone. Ishte vajze e urte, e sjellshme, e ndigjushme, e vemendeshme  mjaft e zgjuar e miresjelleshme ne pervujtni. Prindet e motrat e deshten shume, ndihmonte te gjith ne familje...

Xhemal Ahmeti: Sub(ob)jekti dhe (pu)shteti

Demokracia pluraliste nuk është garanci kundër tiranive të "shumicave e njëshave", por mundësi për evitimin e tyre në disfavor të harmonisë dhe paqes shoqërore. Mundësinë mirëpo e detektojnë vetëm qytetarët racional (ata që nuk jetojnë sipas urdhrave të miteve dhe liderëve) dhe pragmatik. Për të qenë këto të dyja mirëpo...

Adil Fetahu: Si funksionoi konvikti ‘’ Çamëria’’ në Sarandë

Rruga nëpër të cilën ka kalua shkolla shqipe ka qene e vështirë, e mundimshme dhe me plot rreziqe e sakrifica, sikur ka qenë edhe tërë historia e popullit shqiptar. Vetëm dashuria, guximi, vendosmëria dhe mençuria e patriotëve dhe veprimtarëve të spikatur ka mund ta përballojë atë rrugëtim të vështirë...

Xhafer Leci: Vrasja e Xhemail Mustafës, goditje kundër pavarësisë

Tentim-marja e pushtetit me dhunë, përmes vrasjeve të shumta politike nga radhët e LDK-së, ishte strategji e pushtuesit serb, për hapjen e frontiti të vëlla-vrasjeve, për mos shtet-ndërtimin modern e funksional  të Kosovës, nga kuadrot e përgaditura intelektuale, të cilave u printe vizionari më i mirë i të gjitha kohërave...

Gëzim Llojdia: 30 vjet më parë Vlorë-Otranto, ura e mortit

“Ishte erë e ftohtë, therëse e marsit ’91,  që greu definitivisht themelet e atij regjimi. Ata, përpara kishin shpresën, vezullimi i dritave u ngjante me atë vegim magjik, në atë llahtari dhe në çast , çehrja u ndërronte. Shumica, të rinj, me shpirt të pastër dhe të virgjër. Në rimorkiator, hera-herës, thyhej heshtja. U duk sikur...

Gjekë Gjonaj: Lahuta dhe lahutarët në rrezik zhdukjeje në Hot, Grudë, Triesh e Kojë

Malësorët  e  Hotit, Grudës, Trieshit e Kojës   janë të njohur për artin  e  veglave muzikore tradicionale. Ata,  përveç  çiftelisë, fyellit, zymareve, defit dhe tupanit   preferonin edhe lahutën.   Dikur  në  shumicën e rasteve pothuaj çdo familje kishte nga një lahutë të varur në mur. Shtëpia pa lahutë quhej “ shtëpi e lanun”...

Halil Bregasi: Mjegulla për mbulimin e të vërtetave

Këto ditë  fatkeqësish që po ndodhin në truallin shqiptar, kur nuk mjaftoi tërmeti i para më shumë se një vit, por po afron viti i pandemisë me humbje të shumta jetë njerëzish, po rrezikohemi edhe nga flaka që ka rënë në kokat e politikanëve, të cilët me urat e zjarrit në duar, njëlloj si në në kohët e pushtimeve të huaja...

Fritz Radovani: R.P.S.SH. – Një burg - shtet

At Pjeter Mëshkalla i kujton Mehmet Shehut se:“Kur në vjetin 1945 në Tiranë, me 8 mars, unë u ankova Juve, Shkëlqesë, se kishëm ndigjue prej komunistëve fjalët: “Këte Kishë do ta bajmë kinema”; Ju m’u përgjegjët: “Kjo asht propagandë anmiqësore!”...

Agron Shehaj: 30 vjet më parë!

30 vjet më parë, vetëm 13 vjeç, bashkë me prindërit, ishim ndër të parët që mbërritëm me anije në Itali.Në këtë foto jam duke udhëtuar në tren me shqiptarë të tjerë për t’u shpërndarë në veri të Italisë.Italia m’u bë Atdheu i dytë. Aty u rrita, u maturova, u shkollova e mësova shumë...

Gani Qarri: Çfarë po ndodhë në Kosovë?

Në aksionin e sotëm të  Inspektoratit të Policor të Kosovës, qysh në orët e hershme të mëngjesit u arrestuan hiq më pak se tetë zyrtar të policisë dhe krejt këta vetëm në stacionin jugor në Prishtinë.Madje, të gjithë këta të ashtuquajtur zyrtar policor, të dyshuar për vepra shumë të rënda penale, si; keqpërdorimi i pozitës zyrtare...

Skënder Kapiti: 25 Prilli 2021 - Dita e provës së madhe për shqiptarët

Me 25 Prill 2021 do mbahen zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Ky është shansi i madh demokratik i shqiptarëve për t’u ndarë nga periudha 30 vjeçare e tranzicionit  të stërmundimshëm; dita kur shqiptarët duhet ta ndëshkojnë dhe  ta  çmontojnë  “Republikën” e rilindjes të së keqes; si dita e ndryshimit të madh për të cilën kanë...

Nora Kalaja: Dino Murtezani, Ikona e Muzikës Instrumentale Shqiptare

Artisti i mirënjohur Dino Murtezani, ka lindur në Tetovë, Maqedoni në vitin 1970. Në moshën 15-vjeçare shpërngulet në Slloveni, ku jeton dhe punon tani. Njihet si artist i shquar i muzikës tradicionale-instrumentale në rajonin e Ballkanit. Disa nga performancat e tij më së fundit janë: Java Evropiane 2020...

Fatmir Terziu: Intervistë me shkrimtarin dhe publicistin, Sejdi Berisha

Pyetja: Është një kohë që për shkrimtarin duket si një „mbyllje“ që shënon mundësi të reja të shfaqjes së mendimit të tij. Ku qëndron pena juaj në këtë kohë?S. Berisha: Krijuesit, respektivisht, shkrimtarët, pothuaj se në të gjitha kohërat kanë përjetuar „mbyllje“ mbase edhe ndrydhje të...

Idriz Zeqiraj: Nguti hileqare zgjedhore në LDK

E fillova këtë shkrim në vetën e parë, me deklarimin tim, në Kuvendin e 9-të Zgjedhor të LDK-së, si delegatë nga Dega e LDK-së në Gjermani. Një skenar i përsëritur, në tri Kuvendet e fundit, ku unë isha delegat. Pa debat, pa konkurrencë, pa votim të fshehtë demokratik! E njëjta Kryesi, në të tri Kuvendet! Lidershipi...

Sylejman Morina: Arbneshi Aldo V. Rela ishte shpallur qytetar nderi i Zarës

Aldo ishte i  lindur në nëntor të vitit  1931 në Arbanas të Zarës . Ishte  fëmija  i parë i  Mihovill V. Relës dhe  Marije Bajlos. Kjo  familje  kishte  pasur shumë fëmijë (5),  sikurse  familjet  tjera  arbneshe, tre vëllezër dhe dy motra. Babanë ia kishin pushkatuar  partizanët komunistë pa kurrfarë faji...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora