E enjte, 22.08.2019, 02:42 PM (GMT+1)

Lutfi Alia: Kunavia në Regnum Albaniae - Mbretëria e Albanisë (1272 – 1368)

Me Shtetin e Arbërit (1190 – 1216), princat e dinastisë Progoni krijuan një komunitet arbëror të fortë politik, administrativ, fetar dhe kulturor, kësisoj Arkondia e Albanisë, nga njësi e thjeshtë adminsitrative bizantine, u shndërrua në bashkësi e konsoliduar trevash etnike albaneze. Në Shtetin e Arbërit perfshiheshin...

Ndue Ukaj: Duke folur më shumë për vlerat e luftës, i kemi vyshkur vlerat e lirisë

Tash e njëzet vite, protagonistët e luftës, të veshur me uniforma politike dhe pushtet politik, bashkë me media të shumta shërbyese, e kanë orientuar opinion publik kah vlerat e luftës dhe kësisoj kanë pamundësuar që populli i Kosovës të ushqehet me dashurinë për lirinë, që është thelbi i ekzistencës njerëzore dhe për ç'gjë bëhet lufta...

Dedë Preqi: Infrastruktura e Kosovës me projekte pro-erdogane

Vërehet prirja e një vazhdimësie tragjike e prezentimit të fatit të shqiptarëve të Kosovës dhe të tjerëve në pëgjithsi, që sinjalizohet edhe pas shumë shekujve, përmes planeve dhe programeve që i ka të projektuara shteti i Turqisë, me kryetarin e saj Erdogan, me qëllim, për ti kthyer edhe njëherë ato vende si trofe dhe prona të veta...

Neki Lulaj: Po vjen Ahmet Delia!

Hej, ta lumsha zemrën sa shkëmbi, Ahmet Delia!Bash si stërralli që me xixa zjarri ndizetMe ty e di fort mirë ku e ka gurrën liriaMe ty ia njoh regëtimat e zemrës Kosovës martire...

Kalosh Çeliku: Unë mes faqeve të librit e kërkoj varrin tim

Unë, kur të ik nga kjo botë me lule“Xhehnemin” e pash përsëgjalli. Zjarr.Edhe, vetë dua të ik me gjithë plehëra:Mos më lani! Pastroni për “Xhehnet”Në varr më shtini me gjithë pleshta! Morra!Këmbekokë t’i djeg me zjarr “Xhehnemi”Atdheun, ta shpëtoj nga Dexhalli. “Harami...

Sevdail Hyseni: Kur lëmshit politik nuk i gjendet fija

Spektri politik shqiptar, në rajonin e Luginës së Preshevës, merr pjesë aktive në tri palë zgjedhje: lokale, qendrore e nacionale, participin në njëfarë mënyre në jetën institucionale të Serbisë, duke i jetësuar në praktikë ligjet e shtetit ku vepron edhe pse shumë projekte vitale kanë ngecur në gjysmë të rrugës, jo më pak se 27 vjet: Referendum...

Gani Mehmetaj: Katoliku është shtatë herë më i keq se shkau (serbi)!

Katoliku  (shqiptar) për me u ba mysliman një herë duhet me u ba magjup, mandej shka (serb) dhe ma së fundi mysliman. Katoliku i ka shtatë kryqe e shkau vetëm një, dmth katoliku është shtatë herë më i keq se shkau, predikonin shumica e hoxhallarëve të ne. Kështu të thonë edhe sot budallenjtë myslimanë pa tru, që i përsërisin si ...

Kozeta Zylo: Teatri Kombëtar Shqiptar dhe Opera Kombëtare Hollandeze

Kjo statuje bronzi per violinistin ndodhet ne shtepine e operas dhe baletit kombetar te Amsterdamit ne Hollande në hollin e teatrit muzikor. Statuja e bronzit e quajtur "Fiddler (ose Violinisti)" është një shprehje e bashkësisë ku komuniteti ka qenë i përqendruar në këtë rreth para Luftës së Dytë Botërore. Punëtorët duhej të bënin mjaft ...

Adil Fetahu: Roman plot fantazi letrare dhe histori reale

Kohë më parë doli nga shtypi romani i shkrimtarit të njohur hungarez, Jokai Mor, kushtuar historisë së Ali Pashë Tepelenës, të cilin autori e quan Luanin i Janinës, dhe këtë emër i ka dhënë romanit të tij. Ky roman në gjuhën hungareze është botuar në vitin 1854, dhe pas 155 vjetëve nga botimi i origjinalit, na vjen i përkthyer ...

Dedë Preqi: “Rama ik” edhe fëmijët të dekoplimentojnë

Ik, Rama ik, të njëjtat urata i kanë edhe fëmijët e Shqipërisë, për kryeministrin Edi Rama, të cilin e thumbojnë kur ai do lahet dhe shetitet në begdetin e Vlorës, me çrast edhe këta njomak shprehin indinjatën dhe mllefin e tyre, që ky njeri tani më është bërë “bajat” dhe i pa dëshirueshëm si kryeministër...

Idriz Zeqiraj: Fjala e ndaluar në Kuvendin e 9-të t LDK-së

Të dashur delegatë,Unë, Idriz Zeqiraj, jam delegat i Degës të LDK-së në Gjermani. Ju sjell përshëndetjet e dlira të kryetarit Osman Ferizi dhe të anëtarësisë tonë mërgimtare.Dega jonë mbajti Kuvendin Zgjedhor, të cilin e monitoruan kuadrot e LDK-së Qendër: Haki Rugova dhe Sali Morina. Kuvendi zbatoi tri ...

Sevdail Hyseni: Maskat pa fytyrë!

Acarohen maskat deri n’hasmëri,Ndjehen në alarm për fatin e zi ! Sillen të shfrenuara andej në Luginë,E qesin bishtin rrotë përmbi shpinë...

Poezi nga Zymer Mehani

– Atdhe, trazimin tim a do të ma kuptosh?Ne, a nuk jemi sot shpella të zbrazëta?Po edhe ky shekull mos është njerka jote?Vallë mos dhe kësaj here po i bëjmë “komplot” kësaj bote? – Atdhe, a nuk e paguam me gjak këtë liri?A mos u lindëm herët a ndoshta jemi vonuar?Oh, mos ma dëgjo zërin tim se jam i dëshpëruar!...

Përparim Hysi: Jehona e një "Klithmë shpirti"

Në këtë të nxehtë afrikan, më erdhi si bekim libri i HATEM DERVISHAJT, romani "Klithma  e shpirtit". Thonë që i nxehti del me të nxehtë dhe, si ta kisha një "detyrështëpie", tërë mbasitën e djeshme u mora  me të. Qe një klithmë që të këputë shpirtin dhe ta ndanë mëdysh. Qe një klithmë apo si një teshtimë...

Tahir Bezhani: Valse jete

Tani po thahet çukinaVendpushimi i  lotëve të treturGjollave të  përmallimitSytë  që shikojnë mendimetDepërtojnë thellësive të shpirtitNë zhveshje dëshirash pafundRezonacë  e përsosur  pambarimDignozë e pshërëtimave të valëta...

Frank Shkreli: Tregoni dinjitet përballë totalitarizmit!

23 Gushti shënon Ditën Evropiane të Kujtimit të Viktimave të stalinizmit, komunizmit dhe nazizmit.  Anë e mbanë Evropës, 23 gushti kujtohet si një ditë simbolike kundër ekstremizmit, mos tolerancës dhe shtypjeve -- një ditë ndërkombëtare e përcaktuar si e tillë nga Parlamenti Evropian, më 2008/2009, me qëllim që në atë...

Gani Mehmetaj: Ku nuk ka shkelë këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetojë!

- Ku nuk ka shkel këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetoj, predikonin hoxhallarët e fëmijërisë sime. - Ikni sa më parë nga ky vend i mallkuar, mos rrini, se tokë shkaut është, - vazhdonin ata në xhami, në rrugë, nëpër ndeja burrash, në të pame, kudo dhe kurdo. U flisnin besimtarëve edhe kur përfundoi shpërngulja biblike e ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese