E enjte, 22.10.2020, 10:27 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Qiriri që nuk shuhet - Naim Frashëri

Vëllezërit Frashëri, në fund të shekullit XIX, me veprën e tyre i dhanë frymëzim e forcë lëvizjes së Rilindjes Kombëtare. Ndihmesat e tyre qenë të larmishme nga njëra-tjetra: Abdyl Frashëri (1839-1892) ishte politikan, Naim Frashëri – poet, ndërsa Sami Frashëri (1850-1904) qe ideolog dhe dijetar. Që të tre vëllezërit e fshatit

Frank Shkreli: Banaliteti i së keqes nuk ka të ndalur në Shqipëri

Të marten në Tiranë gjëndej për vizitë Ministri i jashtëm grek, Z. Nikos Dendias për takime me udhëheqsit më të lartë të shtetit dhe qeverisë shqiptare.  Ndër të tjerë, Kryediplomati grek pati takim me Kryeministrin e Shqipërisë, Z. Edi Rama, të pasuar me një konferencë për mediat nga zyrtarët...

Bardhyl Mahmuti: Kush e kërkon kokën e Qëndrim Gashit?

Vrasja mizore me prerje koke e Samuel Paty, profesor i lëndës histori-gjeografi në kolegjin Le Bois d’Aulne të qytetit Conflans-Sainte-Honorine, në Francë, tronditi opinionin publik ndërkombëtar. Arsye e vetme përse u vra ky profesor lidhet me faktin se gjatë ligjërimit për temën rreth “kufizimeve...

Blerim Latifi: Janë çu peshë vahabt shqipfolës

Janë çu peshë vahabt shqipfolës. Meqë nuk ia dolën t'i marrin institucionet me partitë e tyre të shpifura, tash i janë kthy gjuhës së kërcënimeve për t'ia arritur qëllimit të tyre antishqiptar: imponimin e mentalitetit dhe standardeve të Arabisë Saudite në shtetin evropian të Kosovës. Nuk do t'ia dalin kurrë...

Xhemal Ahmeti: Harraçi i heshtjes ndaj islamikëve

Me islamik – brenda diskursit kompetent – shenjohet individi që vepron në kuadër të aspiratave politike që luftojnë për instalimin e sistemit shtetëror të bazuar në sharia’t. Islamikët që veprojnë brenda kulturosferës shqiptare ndahen në dy kategori kryesore: 1. Në ata që besojnë në teopolitikën e Erdoganit...

Andon Dede: “Mirësevini Zoti Marshall!”

Një “Plan i ri Marshall”, - kështu u vlerësua nga ekspertët amerikanë marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, nga Serbia dhe Kosova, pasi Shtetet e Bashkuara po investojnë plot 13 miliard dollarë, shumë që nuk ishte parë që pas Luftës së Dytë Botërore.Dy javë pas paktit të ndërmjetësuar nga presidenti Trump...

Fran Gjoka: Mësuesja Leze Mataj sakrifikoi për të dhënë dije e kulturë

Kur kërkon të mësosh dhe hulumtosh historinë e arsimit, befasohesh përpara edhe me figura të njohura, që me përkushtim punuan dhe sakrifikuan dekada të tëra për t’u dhënë dije e kulturë brezave. Kemi sot me mijëra breza arsimtarësh, që në kushte të vështira ekonomike, përsëri u treguan krijues dhe origjinal në...

Ryzhdi Baloku: Kush është "luani" e kush "gomari"?!

Në përpjekje për ta nxitë ndërgjegjësimin e njerëzve në eliminimin e ca dukurive brengosëse, qofshin ato të shkaktuara nga personat e rëndomtë, apo nga personalitetet e caktuara vendimmarrëse, madje edhe nga ata të kastave politike shqiptare të të dy anëve të Drinit, më kanë shtyrë që me tehun...

Bedri Tahiri: Karantina

Sigurisht na është ber vesTa harrojmë prore historinëNuk e di kur ishte kështuE gjithë bota në karantinë Pa betejë, luftë a përleshjePërveçse një si bubuzhelSi gjyshja kur na frikësonteKur pa dritë, rrinim në terr...

Edison Ypi: Surrati i Shqiptarit

Surrati i spiunit, surrati i sekretarit, surrati i komshiut, surrati i drejtorit, surrati i kolegut, surrati i pedagogut, surrati i puntorit, surrati i kunatit, surrati i baxhanakut, surrati i vjehrrit, surrati i shokut të ushtrisë, surrati i shokut të zborrit, këta dhe të tjerë surretër shqiptarësh, cilësoheshin surrat qen, surrat derr, surrat majmun...

Frank Shkreli: Shqiptarët kanë nevojë për pajtim kombëtar!

Një libër i ri në anglisht dhe reagimi i Profesor Sami Repishtit ndaj Kryeministrit Rama - “Sa për komunizmin, ballist, unë nuk kam asnjë lidhje emocionale ose intelektuale me të, im atë po, ka qenë komunist si shumë të tjerë, dhe kanë qenë në anën e duhur të historisë...”. Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama...

Klajd Kapinova: Arsyet pse shqiptaro-amerikanët rivotojnë Donald J. Trump

Për 47 muaj patriotët amerikanë, kanë parë nën drejtimin e Presidentit Donald J. Trump arritje rekord në fushën ekonomike dhe politikën e jashtme, duke rritur prestigjin dhe seriozitetin e shtetit amerikan.Falë mbështetjes së madhe popullore, që ai gëzon në të gjithë shtetet e Amerikës, duke pëfshirë edhe...

Ndue Ukaj: Vrasja makabre e mësuesit nga ekstremistë fetarë, neveri!

Vrasja makabre e mësuesit Samuel Paty në Paris nga ekstremistë fetarë, ka ngjallë neveri e reagime kudo në botën e lirë, por shumë pak në botën shqiptare, ku debatohet pafund dhe për të gjitha temat e ngjarjet botërore.Një mësuesi në Paris  i është prerë koka dhe ky akt tmerrshëm nuk ...

Blerim Rrecaj: Jeta po na shkon

E kemi veç një jetë në këtë botë. Dhe kjo po na shkon për faqe... Për çfarë? Për faqe të kuqe si molla në degë. Ose për faqe të portokalltë si mandarinë në rremb. Faqe për faqe, fletë për fletë, sa për... Sidoqoftë po ec.E ne po moshohemi. Po lodhemi. A ja nise përsëri ti, a? Pse jo? Ndonëse...veç sa për të kaluar...

Edison Ypi: Qajtore

Në Prishtinë e shkruajnë “Qajtore”, por është “Çajtore”. Në Tiranë e shkruajnë Bar, Kafene, Pub, por është “Qajtore”. Pronari i Qajtores së Tiranës 20 vitet e para të jetës ka ngrënë dy herë në ditë përshesh me kos. Tani mban zinxhira floriri rreth qafës së dhjamur. Në Qajtore dy studente flasin pa u ndalur me sy e vetulla...

Rexhep Shahu: Kam frikë nga nënshtrimi popullor ndaj udhëheqësit

Sot më 20 shkurt 2019, Havzi, ti pate ditëlindjen. Sivjet do të ishe 85 vjeç.Asnjë aktivitet shtetëror a shoqatëror s’u bë për ty në 85 vjetorin tënd.Me 22 shkurt 2019, të premten, ora 11, do të promovojmë librin tënd, Shtatë Fletore, vepra jote e plotë me 5548 vargje. Si përgatitës e ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora