E diele, 26.06.2022, 09:46 PM (GMT+1)

Kalosh Çeliku: 'Dy gurët' e babait i gjeta në Peladhi

Historikisht, kemi qenë popull i përndjekur dhe pushtuar, i arratisur me  shekuj maleve për liri. Mëmëdhe, dhe Atdhe. Dimërit, nëpër vende të nxehta, e Pranverës në vendlindje. Nateditë, kemi shtegtuar si lejlekët nëpër Turqi, Rumeli, Kosovë, Shqipëri dhe botë. Edhe, të përzënë me dhunë nga vendlindja, në kohën e Turqisë dhe Serbisë Madhe...

Xhelal Zejneli: Si u krijua Bashkimit Evropian

Llogaritur me datën 31 janar 2020, Bashkimit Evropian ka 27 shtete anëtare: Austria, Belgjika, Bullgaria, Çekia, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Greqia, Gjermania, Holanda, Hungaria, Irlanda, Italia, Kroacia, Letonia, Lituania, Luksemburgu, Malta, Polonia, Portugalia, Qiproja, Rumania, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia...

Edison Ypi: Ypi denbabaden

Fisniku, aristokrati, patrioti, eruditi, folësi i disa gjuhëve të huaja, anglofili që katër fëmijëve nuk ua vuri emrat Hasan e Hysen, Merjem e Myzejen, por Dezdemona, Elizabeta, Edison, Eduard, ju përgjigj dajës me kërcënim;-Kurrë nuk do ta ndërroj mbiemrin !Ypi elegant me një rrokje dhe tre gërma, Ypi muzikor me...

Nue Oroshi: Zgjedhja në mes të Gjergj Kastriotit dhe Sulltan Mehmet pushtuesit!

Mijëra  shqiptarë anë e kënd trojeve etnike shqiptare dhe nga diaspora e madhe atdhetare më kanë shkruar këto ditë me shqetsimin se çka po ndodh me kërkesën e Muranës së Gjergj Kastriotit - Skënderbeut në Prizren.Meqenëse kanë kaluar një vit e gjysmë dhe ende nuk është marrë një vëndim i prerë nga...

Enver Bytyçi: T'i themi Jo planit të Macron për integrimin!

Presidenti francez, Emmanuel Macron, edhe në cilësinë e kryetarit të radhës së presidencës së BE-së, ka propozuar që të krijohet një paradhomë e Bashkimit Europian me disa vende që do të jenë në pritje si vende të asocuara! Sipas këtij plani, këto vende do të ndihëmohen me financimet europiane...

Fatmira Beqja-Veseli: Një gjerdan të artë për gruan shqiptare

Jam njohur me znj. Vilhelme Vrana-Haxhiraj, nga bisedat me mikun tonë, krijuesin dhe studiuesin Kadri Tarelli, i cili flet me admirim për këtë vlonjate nga Kanina, të fisme nga rrënjët, por edhe shkrimtare, poete e studiuese mjaft e njohur në letrat shqipe e cila mban titullin “Mjeshtre e Madhe e Penës” dhe...

Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona

Harresa ndaj njerëzve të mëdhenjë, aq më tepër ndaj heronjëve jo vetëm kombëtar por ndërkombëtar europian si Gjergj Kastrioti do të ishte mallkimi më i madh që një popull e komb i bënë vetës së tij. Popujt apo kombet që i kanë mohuar ,njollosur e harruar heronjt apo figurat themeltare të tyre kanë mbetur pa atdhe...

Toma Roman: Një kriminel komunist me mbi 100 viktima në Bullgari dhe Rumani

Vë bast, megjithatë, se vështirë që dikush ka dëgjuar për Jusuf Amzanë (George Ivanov dhe George Ivănescu). Në fakt, është i njëjti person… Nga dokumentet kam mësuar se Jusufi u bë Gheorghe Amza Ivănescu. Në janar të vitit 1952 ishte dekoruar si Kapiten nga Republika Popullore e Rumanisë...

Satira nga Sevdail Hyseni

Bomba në StrukarNa doli me bisht,Dikush po i frynZjarrit qëllimisht! Mjaft se na çmendënVotimet në rresht,-Nuk digjet jorganiVetëm për një plesht! Nga zgjedhjet serikePo na shkon vera…

Ibrahim Kabili: Për njeriun e mirë, Selim Hysa

E padrejtë u tregua jeta me shokun, kolegun,  mikun dhe njeriun e mirë Selim Hysa. Ai prej kohësh vunte nga një sëmundje e rëndë. Që të mos mjaftonte kjo bëri edhe një aksident të frikshëm. Vdiq më 23 prill 2010 në moshën 62 vjeçare dhe u përcjell për në banesën e fundit nga familja, shumë dashamirës, miq, shokë dhe kolegë pune...

Blerim Rrecaj: Në plazhin e Shëngjinit

Në plazhin e ShëngjinitRrinë në harmoniVijat e drejta horizontaleE tokës, e detit, e qiellit Në plazhin e ShëngjinitKe fat dhe peshkon një libër dashamirësNga çanta e librashitësit...

Atdhe Geci: Zemërgjerësia

Këtë mbrëmje me ty do ta shkruaj nëkujtesën time, si një natë të veçantësi një natë pranvere me stuhi dhe sinjë dritë vetimash të pashprehshme Midis dy zambakëve të kopshtit timnata kishte zbritur me yje hënat e sajhijeve të natës u pëlqejnë puthjet nënatë, hënat jo rrallë shkruajnë poezi...

Ndue Ukaj: Kur acarohemi ne si komb me Europën

Kur acarohemi ne si komb me Europën - e kjo ndodh bukur shpesh - trushkretit mes nesh turrevrap i kanë formulimet e gatshme dhe si parulla i çojnë lart e më lart kundër Europës. Pra, e përdorin Gjergj Fishtën dhe disa vargje të tij për t' sha. Por rrallë, ose kurrënjëherë s' e citojnë...

Fahri Dahri: Autokton edhe me ADN

Të nderuar lexues!Vërtet në këtë kohë ka shumë mundësira për tu informuar edhe për të kaluarën. Kemi antropologji, arkeologji, histori, gjuhësi, letërsi, fotografi, gjeografi, shkenca të degëve të ndyshme etj. Plot të tilla, por unë sot zgjodha të bëj një monolog me ju, për të demaskuar shpifjet e mashtrimet e...

Resmi Osmani: Me sytë e fëmijës (17)

Ishte muaji i tretë i shkollës në klas të pestë.Bëja rrugën vajtje-ardhje përditë. Në klasë, bëhëeshim tridhjet nxënës. Fillimisht, ishim të huaj për njerjatrin, e të pashoqërueshëm. Ishte një gjëndje e paspjegueshme:  e parehatshme, vërtet nuk urrehesim, dhe s’kishte përse, por edhe nuk duheshim. Kaluan javë...

Florim Zeqa: Dorëzimi i Albin Kurtit!

Firmosja nga Besnik Bislimi i udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, e cila ishte nënshkruar në vitin 2013 përkatësisht 2015, paraqet dorëzimin e ‘Qeverisë Kurti 2’ përballë Serbisë, i cili të njëjtën e kishte kundërshtuar fuqishëm në Kuvend, madje duke hedhur vezë dhe gaz molotovi në Kuvend...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora